تحقیر و توهین و اثرات آن بر رابطه عاطفی

توهین و تحقیر در رابطه عاطفی

تحقیر کردن طرف مقابلتان در رابطه عاطفی علتهای متفاوتی دارد ممکن است ریشه در کودکی شما داشته باشد. ممکن است یک الگوی رفتاری مخرب از پدر و مادر تخریب کننده و سرزنش گر خود داشته باشید، فقط یکی از طرفین در رابطه عاطفی مورد تحقیر و توهین قرار می‌گیرد. در مرحله اول ممکن است بهت زده شوید و اصلاً باور نکنید که این چنین رفتار صورت گرفته است. در این شرایط ناگهان خود را تغییر شکل یافته می‌بینید و احساس سرشکستگی دارید.

اگر در گذشته خود را مهربان، دانا، توانا، باهوش، احساس می‌کردید الان برعکس آن احساس می‌کنید. با توهینی که به شما شده است احساس تحقیر را تجربه خواهید کرد و یک حس مشمئزکننده به خودتان پیدا می کنید. دیگر خبری از میل و رغبت برای ادامه دادن رابطه نیست احساس می کنید که آبرو و عزت نفستان بر باد رفته است اگر در رابطه عاطفی تحقیر و توهین به صورت مداوم صورت بگیرد باعث می شود که احساس کنید هویت خود را از دست داده و دیگر آدم دوست داشتنی نیستید.

و هر چه بیشتر از ارتباطتان بگذرد احساس تنهایی بیشتری را تجربه خواهید کرد. شما مدام ارتباطات تان را آنالیز می کنید، رفتارهای خود و شریک عاطفیتان را بررسی می کنید و ممکن است احساس مقصر بودن کنید و احساس گناه داشته باشید.

روزی فکر می‌کردید که خیلی ارزشمند هستید در حالی که در کمال ناباوری تک تک توهین‌ها و تحقیرها را از جمله چشمانتان می‌گذرانید و در ناباوری سیر می کنید و به این می‌اندیشید که چقدر عمر خوشبختی تان کوتاه است و چگونه می‌شود به روی این ارتباط که در حال گسستگی هست سرمایه‌گذاری عاطفی کرد.

همچنان سراب خوشبختی را از دور نظاره گر هستید چرا که در ناباوری سپری می‌کنید. رفتار و توهین‌ها و تحقیرها دست توهم های ساده و احساس خوشبختی شما را رو کرده است و به این فکر می کنید که چقدر صادقانه و ارزشمند به شریک عاطفیتان بها می دادید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نحوه برخورد با پارتنر خودشیفته خودشیفتگی

برای اطلاعات بیشتر مقاله ترفندهای حل مشکلات در روابط عاطفی را مطالعه کنید.

عواقب تحقیر همسر

اگر ارتباط عاطفی شما وارد این سیکل منفی توهین و تحقیر شده است کم کم باعث می‌شود که شما عزت نفس تان از بین برود و احساس قربانی شدن را تجربه کنید. در بعضی از مواقع هم قدم بردارید و به او ثابت کنید که ارتباط تان برایتان ارزشمند است هرچند که بخواهد توهین کند و در این شرایط رقت انگیز علاوه بر اینکه شریک عاطفیتان به شما توهین کرده است شما هم خودتان را خرد کرده اید.

عواقب تحقیر همسر

تحمل کردن توهین و رفتارهای تحقیر آمیز به مرور زمان باعث دلمردگی و شکستگی شما می شود. و افسرده و مضطرب می شوید. انسان افسرده هم علاوه بر اینکه نسبت به خود نگاه منفی و سرزنشگری دارد نسبت به دیگران، نسبت به آینده، هم نگاه منفی و ناامیدانه دارد.

در ارتباط عاطفی وقتی بحثی و مشکلی پیش می آید باید مشکل را بررسی و حل شود ممکن است وقتی رابطه عاطفی با چالش روبرو شود تحقیر و توهین ها حریم های عاطفی را پاره کند اگر یکی از طرفین این شرایط را در زمان‌های طولانی تحمل کند و قطعاً تبدیل به یک خشم می شود و در این شرایط خاص خرابی به بار می آورد.

توهین ها در ارتباط عاطفی تان خیلی تاثیر گذار است و به روی انگیزش و هیجانات مثبت شما تاثیر می‌گذارد
صبحها که از خواب بیدار می‌شوید دیگر خبری از تجربه کردن احساس های مثبت نیست دیگر خبری از آن شخصیت پر مهر و اجتماعی نیست. به مرور زمان این تحقیرها و توهین ها به روی روابط بین فردی تاثیر می‌گذارد و کم کم به این نتیجه می‌رسید که حرف دلتان را باید به چه کسی بزنید؟

تجربه کردن احساس شرمساری و حقارت که مدتی تجربه کردید باعث می‌شود که فکر کنید که دیگران هم پشت سر شما حرف میزنند و همان نگاه تحقیر آمیز را به شما دارند.

همچنان که خودتان توان و انرژی ندارید که رابطه میان فردی تان را قوی کنید توقع و انتظار زیادی از اطرافیان تان دارید و حتی اگر دلخوری کوچکی با دیگران برایتان به وجود بیاید از کاه کوه می سازید چون پر از فریادهای نهفته هستید. فریادهایی که ناشی از له شدن شخصیتتان هست. گاهی دلتان می‌خواهد برای کسی درددل کنید از زجرهایی که کشیده اید صحبت کنید و لحظه‌ای غرق در ترس از ریشخند شدن توسط دیگران و باز تجربه کردن احساس‌های منفی.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خیانت چیست؟ و انواع خیانت

اما بیشتر موقع ها دلتنگ می شوید برای تجربه کردن احساس همدردی و دلسوزی و دوست دارید فهمیده شوید.
اما بعضی وقتها هم خشم نهفته خود را نشان می‌دهید و دوست دارید که انتقام بگیرید. با توهین و تحقیرها و مشکلات حل نشده و مداوم رابطه عاطفی سمی میشود.

و شما احساس می کنید که دیگر نمی توانید کسی را دوست داشته باشید احساس می کنید مدیریت زندگی و ارتباط عاطفی تان از دستانتان خارج شده است و زندگی کردن برایتان دردناک شده است صحبت کردن با یک دوست در این شرایط ممکن است که شما را آرام کند اما باز شما نگران هستید که آیا من میتوانم به دوستم اعتماد کنم و سفره دل مرا بازگشایی کند.

ممکن است دچار نشخوار ذهنی شوید و فکر کنید که صحبت‌های شما باعث میشود که انگشت نمای آدم شوید و مقصر شناخته شوید و شاید درد دل های من برای شما قابل هضم نباشد و فقط من با بیان کردن درد دل هایم مشکلات خودم را بیشتر می کنم یا اینکه دوست من، من را تشویق به جدایی می کند در صورتی که من توان جدایی را ندارم.

رفتار مناسب با همسری که توهین و تحقیر می کند

بیان کردن مشکلات و دردسرهای رابطه عاطفی در بیشتر مواقع خالی از خطر نیست ممکن است به محض باز کردن مشکلات تان دوستانتان از شما کناره‌گیری کنند و حاضر نباشند که دخالتی در زندگی و ارتباط عاطفی شما داشته باشند با نشان دادن چنین واکنشی حس انزجار و از خودبیگانگی در شما بیشتر می‌شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
در چه صورتی خودخواهی در رابطه عاطفی نتیجه خیلی خوبی دارد؟

رفتار مناسب با همسری که توهین می کند

تحقیر کردن وتوهین کردن در ارتباط عاطفی ریشه در کودکی دارد. مطمئن باشد که گذشته شما در طرز برخورد و حرف زدن شما خیلی تاثیر گذار هست، طرز برخورد افراد خانواده با یکدیگر خیلی مهم هست. بیان کردن احساسات درونی خیلی مهم است. داد زدن پدر و مادر باعث ایجاد ترس و وحشت در کودک می‌شود.

در صورت تمایل می توانید مقاله نحوه برخورد با پارتنر خودشیفته را مطالعه کنید.

بزرگ شدن در خانواده‌ای که برای بیان خواسته‌هایشان یاد گرفتن سر همدیگر داد بزنند، مادر بد دهن و پدر بی تربیت باعث می شود که فرد در بزرگسالی بددهن و بی تربیت و گستاخ شود. پدر خشمگین و زورگو باعث می شود که فرد در بزرگسالی برای رسیدن به خواسته هایش به راحتی توهین و تهمت بزند. بچه هایشان در بزرگسالی روابط بین فردی قوی ندارند با مشکل مواجه می‌شوند. اگر در این شرایط قرار گرفته اید

  • سعی کنید محرکهای محیطی را کاملا حذف کنید.
  • رفتارهای خوب شریک عاطفیتان را تایید و تقویت کنید.
  • وقتی رابطه تان بدون تنش هست در رابطه با پیامد تکرار رفتارهای آسیب زا که ممکن است به ارتباطتان وارد شود با شریک عاطفیتان صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *