ترفندهای مهم حل کردن مشکلات در روابط عاطفی و زناشویی

حل کردن مشکلات در روابط عاطفی و زناشویی

در رابطه ی عاطفی، احساس و هیجان خیلی نقش کلیدی دارد. رابطه ی عاطفی خودش چهار فصل دارد. بهار ؛تابستان؛ پاییز ؛ زمستان؛ احساسات و هیجانات هم مثل آب و هوا می‌مانند. ممکن است مدام در حال تغییر و تحول باشند. ممکن است یک دفعه در اوج بهار آشنایی‌تان احساساتتان یخ بزند. برای جلوگیری از یخ زدن احساساتتان کافی هست که چند ترفند وبه طور مداوم به رابطه ی عاطفیتان تزریق کنید.

تکنیک روانشناسی در حل مشکلات رابطه عاطفی

در مرحله ی اول باید شما خودتان آگاه باشید که هر روز چه احساساتی را در حال تجربه کردن هستید. برای انجام دادن این کار باید شروع کنید به ثبت روزانه ی احساسات تان. یک قلم و کاغذ بر دارید و از همین فردا صبح شروع کنید. صبح که از خواب بیدار شدید هر دو ساعت یک بار احساسات و هیجاناتی را که در حال تجربه کردن هستید بنویسید.

بعد هر دو ساعت یک بار کارهای روزانه را که انجام می‌دهید بنویسید. با ثبت کردن احساسات و هیجاناتتان متوجه کیفیت زندگی تان و روابط عاطفیتان می‌شوید. اگر احساس کردید که دچار تجربه کردن احساسات منفی هستید و اسیر روزمرگی شدید. چند کار مهم را به برنامه ی زندگی تان اضافه کنید:

 • کاری که از آن به تنهایی لذت می برید مثل گوش دادن یه آهنگ پر از معنا. وکاری که هم شما و هم شریک عاطفیتان از آن لذت می برید انجام دهید مثل :پیاده روی کردن.
 • کاری که باعث میشود به تنهایی احساس آرامش و خشنودی شما می‌شود را انجام دهید مثل: خواندن یک کتاب.
 • کاری که باعث تجربه کردن احساس آرامش و خشنودی دوجانبه در شما و شریک عاطفی‌تان می‌شود را انجام دهید. مثل خوردن یک عصرانه دلچسب همراه با نوشیدنی.
 • کاری که در آن تجربه ی بالا دارید و احساس مهارت دارید و بر آن تسلط دارید را هر روز در برنامه زندگی تان بگنجانید. و آنها را انجام دهید. انجام دادن کاری که در آن تسلط دارید باعث بوجود آمدن عزت نفس بالا در شما می‌شود.
 • اگر بتوانید فعالیت مشترکی را با همسرتان آغاز کنید هر چند که یک فعالیت ساده باشد و در آن هر دو تسلط داشته باشید باعث بوجود آمدن دنیای مشترک می‌شود.
 • سعی کنید که در ارتباط عاطفی‌تان دنیای مشترک بسازید. اهداف مشترک دنبال کنید. و پایه های ارزش های مشترک را در ارتباط عاطفی‌تان محکم کنید.
 • با انجام دادن کارهای لذت بخش و آرام بخش دو جانبه خاطره سازی می‌کنید. ساختن خاطره های احساسی و هیجان مدار در ارتباط عاطفی باعث تجربه کردن احساسهای خیلی خوب می‌شود. وقتی که در صدد این باشید که با شریک عاطفی‌تان، خاطرات به یاد ماندنی داشته باشید.
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تحقیر و توهین و اثرات آن بر رابطه عاطفی

خاطراتی که پر از لذت و شادی و آرامش باشد . در مغز شما و شریک عاطفی‌تان هورمون دوپامین ترشح میشود. و قسمتهایی از مغز شما تحریک می‌شود. ترشح هورمون دوپامین به صورت طبیعی باعث تجربه کردن احساسهای شادی و لذت در شما می‌شود.

احساس شادی و لذت

اگر با برنامه ریزی مدون بتوانید برنامه هایی که باعث خوشحالیتان می‌شود در ارتباط عاطفی‌تان اجرا کنید با ترشح هورمون دوپامین به صورت طبیعی خود به خود شما تبدیل به یک شخص شاداب و با نشاط می‌شوید. وقتی زندگی عاطفی‌تان دچار بحران می‌شود بررسی کردن همین خاطرات و مرور کردن آنها مثل یک مسکن قوی کمک می‌کند و باعث امید مجدد و ایجاد انگیزه در شما می‌شود.

✔ برداشت شما از مشکلات عاطفی تان بسیار بر روابط عاطفی مشترکتان تاثیر میگذارد. قطعا در هر ارتباط عاطفی مشکلاتی وجود دارد د و این خیلی طبیعی است. چرا که دو نفر از دو نوع DNe متفاوت، تربیت و نگرش متفاوت در کنار هم میخواهند یک اشتراک عاطفی بوجود بیاورند.

در اینجا مهارت حل کردن مشکلات بسیار مهم هست. مطمئنا در رابطه ی عاطفی کسی از مشکلات زندگی معاف نیست. مسائلی چون داشتن درآمد، شغل مناسب، هوش تحلیلی، رابطه ی میان فردی متفاوت می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در بین زوجین شود. لذا همه ی این ها باعث نمی شود کسی از مشکلات و تعارض های رابطه ی عاطفی در امان باشد.

برای درک بهتر این موضوع بیایید زندگی یک آدم مرده و یک آدم زنده را بررسی کنید متوجه می‌شوید همه ی روابط عاطفی دچار تعارض و مشکلات هست. تأثیر نگرش شما نسبت به آن مشکلات بسیار مهم می‌باشد. نگرش و باور شما نسبت به مسائل و مشکلات عاطفی شکست و موفقیت شما را رقم میزند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم از حال بد به حال خوب در حل کردن مشکلات زناشویی(قسمت4)

✔ در مرحله بعد بهتر است در روابط عاطفی بیشتر توجه و تمرکز خود را بر چرایی مشکل و تعارض متمرکز کنید. تعداد خیلی کمی از زنها و مردها وجود دارند که به دنبال چگونگی حل مشکلات در دراز مدت هستند.
بعضی از مشکلات در رابطه ی عاطفی ممکن است یک شبه یا یک روز و یک هفته بوجود نیامده باشند. روزها و هفته ها و ماه ها در پررنگ شدن و شکاف عمیق مشکلات خیلی نقش دارند، برای حل کردن آنها نمی شود یک شبه ره صد ساله را رفت.

برای حل کردن مشکلات روابط عاطفی باید فرآیند نگر باشیم، یعنی سعی کنیم مراحل بهبودی را قدم به قدم و هر روز پیش ببریم. در مراحل اول بهبودی به دنبال نتیجه نباید باشید. و نباید عجولانه قدم برداریم و سریع نتیجه بگیریم.

در بهبود روابط عاطفی حتی اگر در روزهای اول شریک عاطفیتان همکاری نکرد هرگز ناامید نباشید شما تغییر را از خودتان شروع کنید. رابطه ی عاطفی شامل یک زن و یک مرد می شود. در این رابطه شما دونفر هستید. اگر یکی از شما تغییر کند اتفاق های مثمر ثمر خواهد افتاد و بی تأثیر نیست. باز هم جای امیدی برای حل کردن مشکلات رابطه ی عاطفی وجود دارد. هرگز وقت را از دست ندهید. هرگز منتظر تغییر کردن شریک عاطفیتان نباشید.

شما دو راه حل دارید:

یا شرایط را تحمل کنید که در این حالت هر روز با تحلیل انرژی روانی روبرو می شوید. یا این مشکلات را تبدیل به یک فرصت ارزشمند کنید.

✔ در این صورت باید در مرحله ی اول بتوانید مشکلات عاطفی خود را شناسایی و اولویت بندی کنید. معمولا تمامی مشکلات راه حل خاصی دارند. بعضی از راه حل های مشکلات عاطفی ساده هستند و بعضی از راه حل های مشکلات عاطفی پیچیدگی خاصی دارند اما همیشه باید بتوان مشکلات روابط عاطفی را پیش بینی کرد.

یکی از سیکل های سرنوشت ساز شما، فکر شماست. که تبدیل به رفتارتان میشود، رفتارتان تبدیل به عادت شما میشود، و عادت های شما تبدیل به صفت های شخصیتی شما می شود، صفت های شخصیتی شما تاثیر گذار بر سرنوشت شما خواهد بود.

✔ وقتی با یک مشکل برخورد می کنید معمولا شما ۴ تصمیم می گیرید:

 • از آن می گریزید.
 • یا آن را در ظاهر فراموش می کنید.
 • یا با آن میجنگید.
 • یا با آن روبرو می شوید و واقع بینانه آن را حل میکنید.
 • مشکلات رابطه عاطفی
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اشتباهات رابطه عاطفی و راه های درمان آنها

شما در کدام یک از این ۴دسته قرار گرفته اید؟

شما باید بتوانید مشکلات عاطفی خود را به درستی تحلیل و بررسی و اولویت بندی کنید. در ابتدا باید جزیی نگری را کنار بگذارید. و رابطه ی عاطفی را به صورت کلی بررسی کنید. در بعضی از وقتها مشکلات عاطفی به صورت زنگ بیدار باش هستند. شما میتوانید از این زنگ بیدار باش عاطفی نهایت استفاده را ببرید.
از رختخواب غفلت و فراموشی بیرون بیایید و از خلاقیت و توانمندی ها و داشته های خودتان برای ارتقاء ارتباط عاطفی‌تان استفاده کنید.

✔ وقتی کسی قلبا خواهان تغییر و رشد رابطه عاطفی باشد مشکلات هر چقدر هم که بزرگتر باشد توانایی های او هم بالاتر می رود. شما باید به کسانی فکر کنید که مشکلات بزرگتری دارند. تا بتوانید شکرگزار داشته های خود باشید. همیشه برای حل مشکلات عاطفی‌تان دست به اولویت بندی بزنید.

حل کردن کدام یک در اولویت زندگیتان هست؟

قوی تر شدن رابطه عاطفی

برای حل کردن هر مشکلی که در رابطه ی عاطفی‌تان وجود دارد سعی کنید چند راه حل را انتخاب کنید. اگر در اجرای هر کدام به چالش برخوردید و به نتیجه دلخواه نرسیدید حق انتخاب وسیع تری داشته باشید. برای حل کردن مشکلات عاطفی بهتر است یک چشم انداز بهتری از آینده داشته باشیم. وقتی مشکلات عاطفی‌تان را شروع به حل کردن می‌کنید انگیزه تان خود به خود بالا میرود. چه بسا در حل کردن یک مشکل، مشکلات ریز هم حل می شوند و همین عوامل باعث قویتر شدن بستر رابطه ی عاطفی‌تان می‌شود.

فرمول عشق و قدرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *