خیانت چیست؟ و انواع خیانت

خیانت زناشویی

آیا رابطه باید حتماً جنسی باشد که خیانت محسوب شود؟ یک شام خوردن در یک رستوران شیک چطور؟
ارسال یک پیام تبریک عاشقانه چطور؟

درخواست مشاوره

منصوره رفیعی کارشناس ارشد روان شناسی بالینی دارای کد سازمان نظام روانشناسی، زوج درمانگر متخصص درمان طلاق عاطفی و درمان خیانت زناشویی و متمرکز بر پیوند مجدد , خانواده درمانی و درمان افسردگی
  همانطور که در مقاله های قبل اشاره کردم رابطه عاطفی تشکیل شده است: از شما و شریک عاطفیتان و رابطه ای که بین شما برقرار هست. هرگونه رفتاری که باعث گسستن این ارتباط می شود به نظر من یک نوع خیانت محسوب می‌شود.

  و اما یک نوع دیگر خیانت :

  داشتن رابطه نامعقول پی در پی هست که به رابطه عاطفی خسارت می زند و استحکام آن را از بین می‌برد. وفاداری و تعهد، پایه های یک ارتباط عاطفی هست.

  در خیلی از فرهنگ ها و خانواده ها تک همسری یک معیار بسیار مهم هست برملا شدن راز یک خیانت بسیار شک برانگیز است دروغ گفتن پایه و اساس هرگونه خیانتی به حساب می آید و سوالی که ذهن فرد آسیب دیده را درگیر می کند این است که آیا دیگر من می توانم به شریک عاطفی ام اعتماد کنم اعتمادی که پایه و اساس هر ارتباط عاطفی هست فرد خیانت دیده وقتی در این شرایط قرار می گیرد هرگز انرژی و تاب و تحمل بالایی ندارد و مدام در ذهن خود وروح و روانش کشمکش هست که مبادا این بار طرف مقابلم را ببخشم و باز این خیانت اتفاق بیفتد.

  اگر باز، دوباره این داستان خیانت اتفاق افتد این بار من خواهم مرد، رابطه عاطفی وقتی بین یک زن و مرد اتفاق می افتد یک حالت خصوصی و مالکانه را دارد حرف ها و حدیثها رازها و رمز ها در این رابطه قطعاً وجود دارد که هیچکدام از زوجین دوست ندارند آنها فاش شود دلشان می خواهد در بین خود و شریک عاطفی شان محبوس بمانند مثل گوش دادن به یک آهنگ دوست داشتنی و یا پوشیدن یک لباس خواب زیبا و…. ممکن است وقتی رابطه در شرایط خیانت قرار بگیرد همه اینها به راحتی برملا شود. فاش شدن ناگفته هایی که بسیار ارزشمند هست برای طرفین داغ خیانت را باز دوباره تازه تر می‌کند.

  تاثیرات خیانت

  وقتی همسر خیانت کرده رازش برملا می شود ممکن است سراپا ترس وجودش را بگیرد و برای درمان اقدام کند.
  بر اساس تحقیقات گینس تقریباً ۲۶ درصد زنان و ۵۰ درصد مردان در مقطعی از ازدواجشان رابطه نامشروع داشتند گلس و رایت ۱۹۹۲ طی تحقیقاتی آنها هم به این نتیجه رسیدند که ۲۵ درصد زنان و ۴۱% مردان در طول زندگیشان یک رابطه نامشروع را تجربه کردند.

  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
  شناخت رابطه ناسالم

  او حدس میزند ۱۰ درصد افراد متعهد اهل خیانت هستند.

  طبقه بندی خیانت از نظر هامفری

  • زمان
  • میزان درگیری عاطفی
  • وجود داشتن یا نداشتن رابطه جنسی
  • مخفی یا آشکار بودن رابطه
  • یک طرفه یا دو جانبه بودن رابطه
  • غیر همجنس یا همجنس بودن طرفین
  • تعداد شرکای جنسی

  گلس و رایت ۱۹۲۲:

  رابطه فرازناشویی را به سه دسته تقسیم نمود.

  • جنسی
  • احساسی
  • احساسی و جنسی

  در طبقه بندی های دیگر اشاره به رابطه جنسی کوتاه مدت یک شبه و رابطه دراز مدت احساسی شدید و پر از شهوت دارد در بعضی از روابط عاطفی هرکدام از زوجین به دنبال دل خودشان هستند یعنی هم زن آزادانه و هم مرد آزادانه به دنبال روابط فرازناشویی هستند و اما بعضی از روابط توافقی هست مثلاً مرد به دلیل فرهنگ خانوادگی یا جامعه از همسرش مجوز گرفتن زن دوم را می گیرد که این اصلا خیانت محسوب نمیشود چون کاملا توافقی هست.

  نوع دیگر خیانت روابط اینترنتی هست ست که یک معضل رو به رشد به حساب می آید، استفاده مدام از سایت های سکسی و چت روم زمینه ساز روابط فرازناشویی هست.

  خیانت اینترنتی

  در سناریوی خیانت هدف شریک عاطفی خائن مهم هست به چه دلیل این کار را انجام داده است بعضی از شخصیت ها متاسفانه دچار وسواس هستند و از نظر شخصیتی دچار یک بی‌نظمی عمیقی هستند و اعتماد به نفس پایینی دارند به دنبال رابطه فرازناشویی می روند و بعد از سکس کردن و فراموش کردن وارد پروسه دیگر آشنایی میشوند که به این فرایند فرایند زناکاری میگویند یک زناکار اصلاً ارزش حرمتی برای یک زن قائل نیست و زن را به چشم یک شی بی ارزش نگاه می کند.

  در صورتی که همسرش او را مرد قوی و ارزشمند و قدرتمند حساب می کند. بعضی از روانشناسان بررسی کرده اند به این نتیجه رسیده‌اند که فرد زناکار به پایان دادن ازدواج و به هم خوردن کانون زندگی‌اش فکر نمی کند در مجموع به طور کلی آن آشیانه و زندگی همسر و فرزندانش را دوست دارد اما این زناکاری برایش مثل یک عادت شده است دقیقا مثل فردی که دچار اعتیاد ‌است. و نمی تواند تحت هیچ شرایطی دست از از اعتیاد خود بردارد بعضی از مردها این سبک زندگی را یک نوع قدرت حساب می کنند.

  مردانی که از غریزه جنسیشان و از انجام دادن زناکاری به عنوان یک قدرت استفاده می کنند دون ژوان گفته می شود.

  خیانت صدمات گسترده و عمیقی را به فرد خیانت دیده می زند:

  • نوع نگاه شان به زندگی و اطرافیان بسیار تغییر می کند.
  • اعتماد به نفس و امنیت زندگیشان به مخاطره می افتد.
  • همزمان هم روحشان و هم جسمشان دچار ضربه روحی می شود.
  • نگرش شان نسبت به معنویات تغییر میکند.
  • حال احساسشان لحظه ای مصمم هستند و لحظه ای دیگر سردرگم و سرافکنده و احساس پوچی و بیچارگی را تجربه می کنند
  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
  ترفندهای مهم از حال بد به حال خوب در حل کردن مشکلات روابط عاطفی(قسمت2)

  تجربه کردن تمام این احساسات و این فرایند کاملا طبیعی است.

  برای اطلاعات بیشتر مقاله ترفندهای حل مشکلات رابطه عاطفی را مطالعه کنید.

  تاثیرات فیزیولوژیکی خیانت

  سیستم فرد خیانت دیده خیلی فعال می شود و ترشح غدد آدرنالین بالا میرود، بدنش حالت برانگیختگی شدید پیدا میکند و مدام گوش به زنگ اتفاقات ناگوار است، سراپا اضطراب می گیرد شبها از خواب می پرد خواب عمیق را خیلی نمی‌تواند تجربه کند به صدا نور حساسیت هایش خیلی زیاد می شود، بیشتر اوقات مدام در فکر و خیال سپری می کند خاطرات و لحظاتی که با هم مشاجره دارند و روابطش دچار تعارض شده یادآوری می کند، حتی ممکن است شب ها رویاهای وحشتناک ببیند و هنگام بیداری یه دفعه سردرگم در زمان و مکان می شود و ممکن است مدام احساس وحشت زدگی و درماندگی را تجربه کند.

  یک تغییر فیزیولوژیکی دیگری که در بدن فرد آسیب دیده رخ می دهد آزاد شدن مخدرهای درون زاست که شبیه مرفین هست این مواد وقتی درون سیستم اعصاب شما ترشح می شود خود به خود دیگر دردی را احساس نمی کنید و در برابر درد و تنش شدید عاطفی از شما حفاظت می کند.

  وقتی این فعالیت ترشح مواد افیونی در سیستم اعصاب بدن انجام می شود بدن فرد منقبض می شود دامنه احساساتش محدودتر می شود و انگیزه پایین تر می آید تمرکز ذهنی کمتر می شود خود را بهت زده می بیند و احساس فلج بودن و تهی بودن می کند.

  تاثیر روانشناختی خیانت بر فرد آسیب دیده

  فرد آسیب دیده دچار ۴ آسیب شناختی میشود:

  • احساس می کند هویت خود را از دست داده است دیگر خاص و مهم نیست.
  • از دست دادن عزت نفس احساس حقیر شدن
  • از دست دادن ایمان مذهبی
  • از دست دادن ارتباط با دیگران
  • از دست دادن اراده احساس قربانی شدن
  •  از دست دادن ارزشهای بنیادین
  • احساس می کند که دنیا بدون نظم شده است

  در بعضی از مواقع خط زمان و رویدادهایی که در زندگی اتفاق می افتد عامل خیانت محسوب می شود، تعادل زندگیتان را به مخاطره می‌اندازد. در زندگی ممکن است اتفاق هایی بیفتد که احساس امنیت روانی و اعتماد به نفس شما را درگیر کند و به مخاطره بیندازد. بحران های شخصی و یا اتفاق های تنش‌زا که باعث به هم خوردن تعادل عاطفی درونت می شود و کیفیت ارتباطی تان را به هم می‌ریزد مثل اتفاقاتی شامل بیماری، مرگ تولد، تغییر شغل.

  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
  آیا شریک عاطفی‌تان برای شما فردی مناسب است؟

  وقتی زندگی تان دچار تنش می شود باید سازگاری کنید اگر که به جای حل کردن تنش های زندگی اتحاد روابط عاطفی تان کنارگیری کنید و تنش های به وجود آمده را سر شریک عاطفیتان خالی کنید ممکن است در این فرصت به وجود آمده شریک عاطفی شما احساس خلا و ناامنی کند و چون از لحاظ شخصیتی ناپایدار هست و آسیب پذیر است به شما خیانت کند و آن خلاء عاطفی را جبران کند.

  یا مثلاً شما یا شریک عاطفیتان دچار یک بیماری سخت شده اید احساس میکنید که آرزوهایتان بر باد رفته و دیگر وقتی ندارید همین احساس خلأ باعث می شود که به یک ارتباط عاطفی پناه ببرید.
  یا دوستی که خیلی عاشقش هستید همسرش فوت کرده و از اینکه دیگر کسی نیست که پشت و پناهش باشد و درکش کند خیلی زجر می کشد و به همین دلیل ممکن است به رابطه عاطفی به شخص دیگری پناه ببرد.

  همسرتان به شهر یا کشور جدید مهاجرت می کند و غم از دست دادن دوستان و آشنایان دارد برای جبران آن به رابطه عاطفی در دسترس پناه می برد.
  تغییر جایگاه یا وضعیت اجتماعی اگر که همسرتان به شما احساس وابستگی کند و همیشه شما مسلط و قالب با او برخورد می کنید به محض ترفیع شغلی و بالا رفتن درآمد زیاد احساس ترس همهٔ وجودتان را فرا می‌گیرد که مبادا مورد طرد شدن قرار بگیرید همین ترس از احساس طرد شدن باعث می شود که به فکر جایگزین کردن شریک عاطفیتان شوید.

  شکست شخصی چیزی که باعث ناکامی شما بشود مثل نازایی و ورشکستگی، بیماری، و احساس کنید که امنیت تان به مخاطره افتاده و اعتماد به نفس تان سقوط کرده برای جبران آن ها وارد رابطه عاطفی جدید می شوید.

  تحولات زندگی، حاملگی، تولد نوزاد، ادامه تحصیل، دور شدن فرزندان، تحولاتی هست که به رابطه عاطفی تاثیرگذار است مثل مادری که فرزند به دنیا می آورد و خیلی به آن رسیدگی می کند از همسرش غافل می شود و کیفیت رابطه عاطفی از پایین می آید و همسرش هم با فرد جدیدی وارد رابطه عاطفی می شود.

  خیانت در رابطه عاطفی فقط به دلیل یک علت نیست عوامل مختلفی دست اندرکار هستند که باید آنها را شناسایی کرد.

  ۹ فاکتور مهم که باعث خیانت در رابطه عاطفی میشود

  در مطالب بعدی درمان خیانت روابط عاطفی را برایتان توضیح می دهم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *