آیا شریک عاطفی‌تان برای شما فردی مناسب است؟

شریک عاطفی مناسب شما

ارتباط عاطفی از سه قسمت تشکیل شده است قسمت اول شما و قسمت دوم شریک عاطفیتان و قسمت سوم ارتباط بین شما و شریک عاطفیتان.
مهمترین قسمت رابطه هست که بیانگر کیفیت ارتباط عاطفیتان محسوب میشود این قسمت هر چقدر غنی تر باشد باعث سازگاری شما با زندگی میشود هر چند که زندگیتان پر از چالش باشد خیلی جالب هست قسمتی که؛ حتی ارتباط عاطفیتان به روی ترشح هورمونهای بدنتان و فعالیت سلولهای مغزی تأثیر گذار خواهد بود.

عشق یک نیاز اساسی در زندگی است همانند اکسیژن و آب که ما هر لحظه به آن نیازمندیم.
یک رفتار احساسی خیلی ساده رو بررسی میکنیم تا به راحتی متوجه تأثیر بروز احساسات و هیجانات در بدن بشوید.

ساده ترین آن لمس کردن دستان شریک عاطفیتان هست همین کار خیلی ساده فعالیتهای سلولهای مغزی را بالا میبرد و سطح کورتیزول خون را پایین می آورد و باعث کم شدن اضطراب و استرستان می‌شود. طرد شدن و محرومیت هیجانی باعث ترشح زیاد کورتیزول میشود و سطح ایمنی بدنتان را پایین می آورد در چنین شرایطی شما دچار انواع بیماریها می‌‌‌شوید، چون بدن شما و سیستم دفاعیتان ضعیف شده است.

در شرایط استرس و اضطراب شریک عاطفی مسئولیت پذیر مثل یک مسکن عمل میکند وقتی شما را در آغوش میگیرد و نوازش میکند یا دستان شما را لمس میکند باعث ترشح هورمونهای اکسی توسین و وازوپرسین میشود در این شرایط شما کاملأ آرامش را احساس می‌کنید.

برای شروع هر گونه ارتباط عاطفی قطعأ هر انسانی ملاکهای خاصی برای انتخاب شریک عاطفیش دارد هم سو بودن این ملاکها با طرف مقابلتان خیلی مهم هست. هر چقدر که شریک عاطفیتان به معیارها و ارزشهای شما نزدیکتر باشد به نظر ایده آل تر  به نظر میرسد.

راستی شما برای وارد شدن به ارتباط عاطفی آمادگی لازم را دارید؟

آمادگی لازم برای ورود به رابطه عاطفی

دوست دارید شریک عاطفیتان چه ملاکهای ارزشمند اخلاقی و چه جاذبه های جنسی داشته باشد؟
جواب دادن به این دو سؤال کلیدی خیلی مهم هست.

  • لطفأ معیارهایی که شریک عاطفیتان باید داشته باشد لیست کنید.
  • صادقانه چقدر معیارهایی را که باید شریک عاطفیتان داشته باشد در خودتان نهادینه کرده اید؟
  • نگاهی به لیست معیارهای انتخابی خود کنید.

آیا معیارهای شما بیشتر جنبه ی ارزشمند و اخلاق مدارانه را دارا هستند؟یا معیارهای سطحی و لذت طلبانه را انتخاب کرده اید؟
هر چقدر که معیارهای انتخابی شما جنبهٔ ارزشمند و اخلاق مدارانه داشته باشد نگاه شما به نوع رابطه یک نگاه ارزشمند و دقیق هست و شما به دنبال یک ارتباط معنادار هستید. نوع نگرش شما به ارتباطتان و به زندگی به روی معیارهای انتخابی شریک عاطفیتان تأثیر گذار خواهد بود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم حل کردن مشکلات در روابط عاطفی و زناشویی(قسمت1)

پس اگر شریک عاطفیتان همین نگاه ارزشمندانه پر معنا به ارتباط عاطفیش داشته باشد در این قسمت با شما هم گام و همسو و هم جهت خواهد بود.

آیا داشتن یک شریک عاطفی خوب شانسی هست؟

آیا می‌شود بدون هیچگونه مسئولیت پذیری و سعی و تلاش بهترین گزینه برای شریک عاطفیمان باشیم؟
چقدر شریک عاطفیتان برای شناخت شما وقت صرف میکند؟
چقدر نیازهای شما را میشناسد؟ چقدر با دغدغه های شما دست و پنجه نرم میکند؟

آیا وقتی زندگیتان و یا شغلتان و روابط میان فردیتان دچار مشکل می‌شود چقدر قدم بر میدارد تا با شما همفکری کند؟و به دنبال راه حل باشد؟
آیا شریک عاطفیتان مسئولیت پذیر هست؟ یا موقعی که به وجودش نیاز دارید فرار را برقرار میکند؟

چقدر تلاش میکند که برای شما امنیت مالی و روانی را بوجود بیاورد؟ چقدر در صدد این هست که هنر ماهی گیری را بهتان آموزش دهد؟ از لحظه ای که با ایشان آشنا شدید در نظر بگیرید چقدر پیشرفت در زندگیتان داشتید؟

فعالیتهای شریک عاطفیتان را هر روز که از خواب بیدار می شود و تا آخر شب که به خواب میرود را بررسی کنید.
چه فعالیتهایی انجام میدهد که باعث ارتقاء عاطفیتان میشود؟

انجام دادن روزمرگی هایش و همسو بودن کارهای روزانه برای حفظ ارتباط عاطفیتان را بررسی کنید؟
بررسی کردن روزمرگی هایش و رفتارهایش و رسیدگی کردن هایش باعث میشود که متوجه بشوید که اولویت چندم زندگیش هستید؟ و چه جایگاهی در زندگیش دارید.

ممکن هست که شریک عاطفیتان شما را در حاشیه امن زندگیش قرار داده و به ارتباطش با شما به چشم یک زنگ تفریح نگاه میکند. آیا فرستادن پیامها و آهنگهای عاشقانه بیانگر مناسب بودن شریک عاطفیتان هست؟
بعضی وقتها انسانهایی هستند که فقط مهارت دارند با کلمات بازی کنند و وعده و وعید بدهند.
لطفا عملکرد خالصانه شریک عاطفیتان رابررسی کنید.

یک شریک عاطفی وقتی شما را از جان و دل دوست داشته باشد قدم برمیدارد که شما را بشناسد. نیازهایتان رابررسی کند به ارزشهای شما احترام بگذارد .آرزوهای شمارا ارزیابی کند و برای رسیدن به آرزوهایتان کمکتان کند و سعی میکند همسو و هم جهت با آرزوهای شما سطح آگاهی و اطلاعات خودش را بالا ببرد تا به شما کمک کند.

ممکن است به تازگی وارد ارتباط عاطفی شده باشید و رابطه عاطفیتان پر از شور و هیجان باشد این شور و هیجانات اولیه بین ۶تا۱۸ماه طول می‌کشد.

در این فاصله زمانی که ترشح سطح هورمونهای جنسی و دوپامین ؛اندر فین؛اکسی توسین بالاست این دوره عشق هورمونی نام دارد.

بعد از گذشتن از دورهٔ عشق هورمونی ارتباط عاطفیتان ماهیت خودش را نشان میدهد. وباید شما سطح آگاهی و مهارتتان را بالا ببرید و برای حفظ ارتباطتان سعی و تلاش کنید . چرا که ارتباط عاطفی همانند یک بذر هست که در دل یک خاک کاشته می‌شود. باید هر روز به این بذر رسیدگی کرد و آب و نور و کود حاصلخیز به یک بذر برای سبز شدن و شکوفا شدن داد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
طلاق عاطفی چیست؟

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله راهکارهای زنده نگه داشتن عشق را مطالعه کنید.

رابطه ی عاطفی هم محافظت و هم رسیدگی و مراقبت هر روزه نیاز دارد.
راستی چقدر شریک عاطفیتان از این بذر عاطفی حفاظت میکند و برای رشد و شکوفاشدنش تلاش و کوشش انجام میدهد؟
آیا شریک عاطفیتان در بیابان برهوت رابطه تان بذرهای محبت و احساسی دیگری هم کاشته است؟ آیا درصدد این هست که بیابان برهوت رابطه تان را تبدیل به یک جنگل سرسبز کند؟

هر چقدر که هر دوی شما تلاش کنید و مهارت به خرج دهید و در بیابان برهوت ارتباطتان بذر محبت؛همکاری؛همدلی؛توجه و تمرکز؛مهربانی ؛مسئولیت پذیری؛دلسوزی؛ بکارید و اصول پرورش را رعایت کنید در طی سالهای متمادی همین بذرها با شکوفا شدن تبدیل به جنگل سر سبز زندگیتان خواهد شد.

البته این مسیر پیچیده نیازمند همکاری و تلاش دوجانبه هست. که باید هنر بالا نگه داشتن سطح انگیزه دو جانبه را داشته باشید.
تلاش یک جانبه ممکن هست که بعد از مدتی باعث خشک شدن بذرهایتان شود و یا علفهای هرز بی‌تفاوتی جسم و جان بذرهایتان را بگیرد. کسی که از اعماق وجود بتواند مارا شاد کند خیلی دوستش خواهیم داشت.

اگر شریک عاطفیتان بتواند باعث قوت قلبتان بشود و هنر برقراری یک ارتباط قوی و مطمئن را داشته باشد بهترین کس شما میشود. داشتن احساس امنیت در رابطه بسیار مهم هست و این حس عمیق امنیت را شریک عاطفیتان باید بتواند خیلی واضح و شفاف به شما منتقل کند.

نبودن امنیت همانند جرقه ای در یک جنگل پر از درخت هست که باعث سوزاندن کل جنگل سرسبز و زیبا ی زندگیتان میشود. درک کردن متقابل به هنگام بوجود آمدن چالش و مشکل در ارتباط عاطفیتان خیلی مهم هست.

هنر درک کردن یعنی شما بتوانید از زاویه دید شریک عاطفیتان به مشکلات نگاه کنید و با آن همدلی کنید.

فرایند درک کردن طرف مقابلتان باعث حل شدن نود درصد مشکلات عاطفی میشود.پس هنر درک کردن را در خودتان قوی کنید.
راستی شریک عاطفیتان چقدر عرضه دارد که بتواند در بروز مشکلات و تعارضات زندگی شما را درک کند و بفهمد؟ وقتی شریک عاطفیتان عمیقأ شما را دوست داشته باشد در بعضی از شرایط با لحن جذابتری شما را صدا خواهد زد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عشق یک طرفه در زندگی زناشویی

تلاش برای بوجود آمدن تفاهم و رسیدن به تعهد قوی در سراسر ارتباط امر حیاتی هست. یک شریک عاطفی که به طور جدی به ارتباط عاطفی نگاه میکند برای رسیدن به تعهد و تفاهم تلاش و کوشش زیاد می‌کند و در چنین شرایطی شادی و خوشحالی و امنیت را به رابطه ی عاطفیشان دعوت میکند.

برای حفظ و ایجاد این پیوند باید همانند روزهای اول آشنایی بتوانید خودتان رابا شریک عاطفیتان هماهنگ تر کنید. حفظ کردن رفتارها و احساسهای اولیه ارتباط عاطفی باید پایا و طولانی مدت باشد و ه‍مهٔ اینها بستگی به سطح مهارت و آگاهی و انگیزش شما دارد.

همین لحظه احساساتتان را نسبت به شریک عاطفیتان بررسی کنید. واقعا در حال حاضر از او چه می‌خواهید؟ و واکنش او در برابر خواسته ها و نیازهای شما چگونه هست؟
آیا برای شریک عاطفیتان خاص هستید و در اولویت زندگیش قرار گرفته اید؟
آیا شما را برا ی همسر یا معشوق دائمی میخواهد و خوشحال کردن شما برایش مهم هست؟

آیا با تمامن واقعأ  شکستها و نقص ها دوستتان دارد؟ و از شما می‌خواهد که کنارش باشید؟ آیا خیالتان راحت هست از این که هر وقت او را بخواهید در دسترستان باشد و به شما توجه میکند؟

شریک عاطفیتان برای تداوم ارتباطتان چه کارهایی را انجام میدهد؟

آیا عمیق ترین خوشی هایش با تو تقسیم میکند؟ و به راحتی در رابطه با مشکلاتش با تو در میان میگذارد؟
هر چقدر در ارتباط عاطفی تان احساس امنیت کنید و ترس از دست دادن و رها شدن نداشته باشید آرامشتان بیشتر خواهد شد. و به وجود شزیک عاطفیتان وابسته و دلبسته تر خواهید شد .

صدها آزمایش و مطالعه در رابطه با میزان رضایتمندی از ارتباط عاطفی در دانشگاههای پنسیلوانیا انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که

عشق و دوست داشتن و صمیمیت با دیگران باعث حفاظت از روح و قلب و احساستان میشود

و به زندگیتان و ارتباطاتتان معنا میبخشد و میزان استرس و افسردگیتان کمتر می‌شود و سیستم ایمنی‌تان قویتر می‌شود و سازگارانه تر می‌توانید مشکلات زندگیتان را حل کنید. پس بیشتر به خودتان و ارتباط عاطفیتان و شریک عاطفیتان بها بدهید. و حتما به تمام سوالاتی که در این مطلب ارائه شده است پاسخ بدهید.

چگونه همسر ایده آل خود را بیابید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *