شناخت رابطه ناسالم

رابطه ناسالم

نشانه های یک رابطه ناسالم و مخرب

آیا احساس می کنید که در ارتباط تان انرژی و انگیزه روانیتان پایین آمده است؟ آیا رابطه تان در معرض آفت های مخرب رفتاری قرار گرفته است؟ یا طراوت و تازگی خودش را از دست داده است؟
وقتی رابطه زوجین را بررسی می کنم به این نتیجه میرسم که رابطه ناسالم است و وقتی رابطه های عاطفی ناکارآمد می شوند به این دلیل است که بیشتر زوج ها نمی دانند که چگونه باید عمل کنند تا مثمرثمر باشند و بیشتر افراد فقط رویای یک ارتباط عاطفی سازنده و قوی و غنی را دارند اما از مهارتهای کافی و لازم و سطح آگاهی بالاتری برخوردار نیستند. برای مدیریت بهتر رابطه خود شما به تلاش و برنامه ریزی نیاز دارید.
ایجاد انگیزه برای بهبودی رابطه عاطفی بسیار مهم هست.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راه درمان مشکلات روابط عاطفی را مطالعه کنید.

داشتن آگاهی همراه با عملکرد یکی از ستون های مهم بهبودی در رابطه عاطفی هست. داشتن ابزار مناسب هم یکی از ستون های مهم دیگر بهبودی در رابطه عاطفی تان به حساب می آید.
پس به شما تبریک ویژه می‌گویم چون شما با خواندن این مطلب هم سطح آگاهی تان را بالا می برید و هم ابزارهای مورد نیاز بهبودی در اختیارتان قرار می گیرد.

نشانه های یک رابطه ناسالم

وقتی تصمیم به این گرفتید که این مطلب را تا آخر بخوانید بیانگر این است که شما انگیزه لازم را دارید. شما در شرایط فعلی که هستید چهار راهکار برای رابطه عاطفی تان دارید:

 • رابطه عاطفیتان را همین طور که هست بپذیرید.
 • از داشتن چنین ارتباطی رنج ببرید و تحمل کنید.
 • به ارتباطتان پایان دهید.
 • برای ایجاد رابطه بهتر و کارآمد تلاش کنید.

شما در این مطالب فوق برای ایجاد یک رابطه بهتر و کارآمد ابزارهایی را یاد می گیرید، در صورت عملکرد باعث ایجاد شادمانی شما می شود. در بعضی از شرایط هم با وجود ناسازگاری شدید و همخوان نبودن زن و مرد، شما می توانید بدون اینکه احساس گناه و سرخوردگی کنید با منطق و واقع نگری رابطه را تمام کنید.

وقتی احساس می کنید که رابطه تان اصلا رو به بهبودی نیست و آن را خاتمه نمی‌دهید پس چرا به این ارتباط بی کیفیت تن می دهید؟ چرا از لحظه هایتان استفاده نمی کنید که ارتباط را غنی تر کنید؟

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهکارهایی برای زنده نگه داشتن عشق

وقتی از توانمندی‌های تان برای رشد شخصی و ارتباط تان استفاده نمی کنید رابطه ی شما رو به سقوط می‌رود در روابط قوی زن و مرد هر دو از استعداد و انرژی‌شان برای حل مشکلات استفاده می کنند. باید شما کمی دست از خودخواهی تان بردارید و به جای اینکه تک روی کنید و زمان را صرف کارهای انفرادی تان کنید بیشتر به ارتباط عاطفی تان بها بدهید نتیجه خیلی شگفت‌انگیزی اتفاق خواهد افتاد.

اگر هم زن و هم مرد هر دو برای رسیدن به ایجاد لذت، رضایت، شادکامی به صورت یک تیم دونفره تلاش کنند نتایج بهبودی حاصل می شود. اگر برای رسیدن به رضایت در رابطه عاطفی هر یک از طرفین نقش و وظایف خود را ۷۰%، ۷۰% ایفا کنند رابطه ی عاطفی شان تبدیل به یک گلستان پراز گل می‌شود.

شما باید یاد بگیرید که در ارتباط تان بیشتر از سهم خودتان مشارکت کنید. و این مشارکتی قوی باعث می‌شود که شما فردی موثرتر با اعتمادتر سازگارتر قاطع تر و مهربان تر و با ملاحظه کارتر بشوید.
شاید شما در حین خواندن این مطالب به این نتیجه برسید که چرا من باید تلاش کنم؟

تلاش روزانه شما برای بهبودی ارتباط تان به مرور زمان باعث ایجاد یک سرمایه‌گذاری عاطفی برای شما می شود و قطعاً رشد شخصی برایتان در پی خواهد داشت.
مشکلات ارتباط عاطفی همیشه مربوط به دو نفر هست و در بیشتر مواقع نیاز به راه حل های دوطرفه است.
شما به خواست خودتان در این ارتباط قرار گرفته‌اید. مهم است که شما تصمیم گیرنده هستید و قدرت انتخاب را دارید در بعضی از مواقع گرفتن برخی از تصمیم ها خیلی دشوار هست به ویژه خاتمه دادن به ارتباطی که خیلی وقت و انرژی صرف کرده‌اید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله ترفندهای حل مشکلات در روابط عاطفی را مطالعه کنید.

مقایسه یک رابطه سالم و غیر سالم

اگر رابطه خوب باشد به احتمال قوی باید دوام پیدا کند در رابطه قوی و غنی خیلی چیزها را به دست می‌آوریم مثل دوستی و محبت و همکاری، تایید، گوش شنوا، و مشارکت، درک کردن، فداکاری کردن، گذشت کردن، بخشش.

شما باید بتوانید در ارتباط عاطفی تان به راحتی در رابطه با نیازهایتان و آرزوهایتان صحبت کنید. و کاملاً واقع نگر و منطقی باشید. سعی کنید نیازها و آرزوهایتان را به زبان ساده و شفاف بیان کنید.

ظرفیت و توانایی همسر برای برآوردن آرزوها و نیازهایتان مهم است، بعضی از شریک عاطفی ها نمیتوانند رفع نیاز کنند و محرک لازم را جهت اقدام ندارند. درخواست نیاز شما خیلی مهم است که به چه طریقی بیان کنید :
مستقیم، شفاف، قاطعانه، یا غیرمستقیم، و ناخوشایند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اشتباهات رابطه عاطفی و راه های درمان آنها

در ارتباطات تان از چه سیاست های سازنده ای برای برآورده کردن خواسته هایتان و نیازهای تان استفاده می کنید؟

یکی از دلایل ناسازگاری فاصله بین توقعات شما و توانایی همسرتان برای ارضای آنها است. شما برای ارضای خواسته های تان از مهارت‌های ارتباطی کارآمدتری باید استفاده کنید.

سه نوع رابطه عاطفی داریم: رابطه عاطفی که موجب نزدیکی و صمیمیت می شود ، رابطه ای که موجب فاصله و جدایی می‌شود، رابطه ای که پوچ و بی معنایی در آن وجود دارد و شما را به بی تفاوتی می رساند.

شما باید بتوانید در ارتباط تان پیامهایی را به شریک عاطفیتان ارسال کنید که بیانگر صمیمیت و تعهد و دوست داشتن است.

نشانه های یک رابطه ناسالم

در یک رابطه ناسالم احساسات ناخوشایند بسیار وجود دارد حرفها و اعمال آزاردهنده خیلی تکرار می شود نبود کارهای مثبت رابطه مستقیمی با نداشتن رضایت کافی وجود دارد. اعمال و باورهای منفی باعث آزار دهی شدید می شود.

رفتار مخرب رابطه عاطفی

در این قسمت به رفتار مخرب رابطه عاطفی اشاره می کنیم:

 • بازگویی و گله وشکایت های گذشته
 • عدم تایید
 • انتقاد کردن
 • سرزنش کردن
 • متهم کردن
 • تهدید کردن
 • حق دادن به خود
 • افسوس خوردن
 • نشان دادن رفتار و احساس‌های منفی
 • متهم کردن

در یک رابطه سالم ۵ عنصر اساسی و مهم وجود دارد

انرژی

عشق واقعی به شما انرژی جسمانی و ذهنی، احساسی و عاطفی خواهد داد. بخشی از اشتیاق رابطه سالم نگرش و برخورد مثبت و سالم تر به زندگی در شما به وجود می آورد.

امنیت روانی

شما در رابطه، وقتی امنیت روانی و جسمی و جنسی دارید هیجان و خوشبینی به آینده مشترکتان زیاد است. هنگامی که عاشق هستید با هیجان چشم انتظار آینده ای شاد خواهید بود.

اعتماد به نفس و خودباوری

یک رابطه خوب و سالم اعتماد به نفس و خودباوری به شما خواهد بخشید. هنگامی که عاشقش هستید ساده‌تر دیگران را در غنای روحی خود سهیم و بیشتر احساس عشق و بخشندگی می‌کنید.

خود بودن

هنگامی که از طرف یک رابطه سالم حمایت می شوید راحت تر می توانید در کنار همسر و دوستان بعد دیگران خودتان باشید.

راحتی روانی و احساسی

هنگامی که عشق و احساس می‌کنید آرام و قرار دارید در یک صلح و آرامش درونی سرشار به سر می برید.

نحوه رفتار صحیح در رابطه ناسالم

خودتان را جای همسرتان بگذارید. سعی کنید احساساتش را درک کنید ممکن است در رابطه ی عاطفی تان احساس ناراحتی، ناامنی، طردشدگی، ناامیدی، همه اینها را تجربه کنید. سعی کنید به احساساتی که شریک عاطفیتان دارد تجربه می‌کند توجه کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم حل کردن مشکلات در روابط عاطفی و زناشویی

نحوه رفتار صحیح در رابطه ناسالم

از دیدگاه همسرتان حرف نزنید و خواسته اش را مطرح نکنید در این شرایط می‌توانید مشکلات به وجود آمده رو درک کنید. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید قبل از به وجود آمدن مشکلات ارتباط عاطفی در ارتباط عاطفی تان از به وجود آمدن آن پیشگیری کنید.

و اگر مشکلی به وجود آمده است آن را چگونه خاتمه دهید و بعد از بروز مشکل چگونه پیوند مجدد به وجود بیاید؟
به جای پرخاشگری قاطعانه برخورد کنید. اگر در حال تجربه کردن احساسات منفی هستید شرایط عاطفی تان را مطلع کنید. بدین طریق کمتر به او آسیب می زنید، جر و بحث را متوقف کنید . اگر مقصر هستید عذرخواهی کنید .
اگر می توانید همدیگر را در آغوش بگیرید .

انجام دادن همین کارهای ساده مانع بروز رفتار منفی و غیر منطقی در شما می شود . با همسرتان توافق کنید که هر روز روزی دو بار به مدت ۱۵ دقیقه همدیگر را بغل کنید. این روش باعث می شود که بی اعتنایی و خصومت را کنار بگذارید و با هم زندگی مثبت تری را آغاز کنید.

حتی اگر توان در آغوش گرفتن شریک عاطفیتان را ندارید این کار را به خاطر بهبودی انجام دهید چون تغییر رفتار موجب تغییر احساس می شود. با برنامه ریزی، تجربه های مثبت را وارد زندگی مشترک تان کنید. برقراری ارتباط از طریق نوشتن، ممکن است توان صحبت و گفتگو را نداشته باشید سعی کنید خواسته ها و ابراز احساسات تان را برای شریک عاطفیتان بنویسید و از او پاسخ واضح و شفاف بخواهید.

با همسرتان آهسته حرف بزنید حرف زدن مشکل را از بین نمی‌برد اما خصومت را کمتر می‌کند و صمیمیت را بیشتر می‌کند. انجام دادن فعالیت های مشترک و لذت بخش و بی تنش، فهرستی از این فعالیت ها را انتخاب کنید. خصوصیت مثبت همسرتان را فهرست کنید. آیا از خصوصیات مثبتی که در شرایط عاطفی تان وجود دارد قدردانی می کنید؟

سعی کنید در هر شرایطی به حرف های همسرتان گوش کنید و او را درک کنید. در هفته سه بار به مدت ۱۵ دقیقه یا یک بار به مدت نیم ساعت با شریک عاطفی تان در رابطه با احساسات ناخوشایندی که تجربه کرده اید صحبت و بحث کنید، در این شرایط فرایند حل مسئله به وجود می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *