شکست عشقی و سرخوردگی پس از آن

شکست عشقی و سرخوردگی بعد از آن

وقتی بدترین اتفاق در زندگی انسان می‌افتد مثل تجاوز جنسی در زندگی مجردی، انسانها تا مدتها ممکن است دچار استرس پس از سانحه شوند. بعد از آن این داستان در ذهن شما ممکن است محو شود و به سطح زیرین ناهشیاری برود و شاید هم مدام گوش به زنگ باشید و مدام این خاطره در ذهنتان باقی بماند و هر از گاهی با یک تلنگر یادآوری می شود و در بیشتر مواقع درد شکست عشقی عمیق تر از درد تجاوز جنسی هست.

آیا شکست عشقی و سرخوردگی بعد از اتمام آن درد بسیار سنگینی ست؟

چون شما در این داستان هزاران بار شکسته شدید و هر بار شکسته های روح و قلب تان را به هم پیوند داده اید و ارتباط را ادامه داده اید در این فرآیند قطعاً خیلی صدمات گسترده و عمیق خورده‌اید و نوع نگاهتان به زندگی و آینده تیره و تار شده است ، در این شرایط شما دچار گمگشتگی و سردرگمی شده اید.

این ضربه روحی و جسمی باعث می‌شود که حتی اعتمادتان هم نسبت به خداوند و معنویت کم‌رنگ‌تر شود.
وقتی عزت نفستان را از دست بدهید و احساس کنید که طرد شده اید و هیچ کس در این کره خاکی نیست که شما را بفهمد و درک کند به طور منطقی سعی می کنید که خودتان را جمع و جور کنید و ساماندهی کنید اما این احساس منطقی چند لحظه ای بیش نیست ساعت بعد احساس سرافکندگی، گناه و بیچارگی را تجربه خواهید کرد.

تجربه کردن همه این احساس های معلق و سردرگمی خیلی طبیعی و عادی ست چرا که این اتفاق شکست عشقی یک اتفاق بسیار تکان دهنده است و شکاف عمیقی بین شما و شریک عاطفیتان به وجود آمده است. در شرایط عاطفی که مدتی فکر می کردید اولویت زندگی اش هستید و به شما خیلی بها می‌دهد و الان همه این احساسات مثل حباب روی آب به راحتی ترکیده و محقق شده است و تمام شده رفته است.

در صورت تمایل می توانید مقاله فرد مناسب به عنوان شریک عاطفی را مطالعه کنید.

اگر شما در این شرایط دچار گمگشتگی و حیران و گیج و مبهوت نمی شدید من به سلامت عقل شما شک می کردم.

حتی ممکن است در روابط بین فردی و کاری همکاری شما خیلی آسیب بزرگ وارد شود و دیگر آن آدم پرشور و پر کاری که روی پای خودش ایستاده بود نباشید.

احساس می کنید که تبدیل به یک آدم احمق بی دست و پا شده‌اید روزها و هفته ها و حتی ماه ها در بستر افسردگی و اضطراب و دست و پنجه نرم می کنید و دچار انزوا و تنهایی می شوید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آیا شریک عاطفی‌تان برای شما فردی مناسب است؟

دوست عزیزم در مشاوره هایی که داشتم تجربه کردن تمام این احساسات بسیار طبیعی است و هر کسی که در این فرایند قرار بگیرد از دیگران باید یاری و کمک بخواهد. وقتی اگر بتواند با اشخاصی که دچار تجربه کردن این مصیبت بودند ارتباط برقرار کند مسکن روح و قلب او خواهد بود و به راحتی به این درک می‌رسد که تنها نیست و تحمل این مصیبت دشوار برایش راحت تر است. بزرگترین تهدید برای بهبودی روح و روان در رابطه عاطفی از دست دادن امید است.

آیا میدانستید

وقتی دچار شکست عشقی می‌شوید چه اتفاق‌هایی در بدن شما می‌افتد؟

از لحاظ فیزیولوژیکی کرختی در بدن شما و یا برانگیختگی خاصی اتفاق می‌افتد. سطح ترشح هورمون آدرنالین شما بالا میرود سیستم سمپاتیک شما حسابی فعال می‌شود نا آرام می شوید و مدام حالت گوش به زنگی هستید ترس، اضطراب سراپای وجود شما را فرا می گیرد.

اتفاق در بدن بر اثر شکست عشقی

به راحتی به خواب نمی روید، به سر و صداهای اطراف حساسیت نشان می دهید و مدام در فکر و خیال و خاطرات باهم بودن سیر می کنید و ممکن است خواب ببینید، کیفیت خواب تان خشونت آمیز باشد.

در بیداری یک دفعه احساس می کنید که گم شده اید و زمان و مکان را یادتان می رود چون مدت خاصی دچار تنش فیزیولوژیکی و روانی بوده اید دچار یک وحشتزدگی خاصی می شوید بعد از مدتی که بدن شما حالت برانگیختگی فیزیولوژیکی را تجربه کرد یک تغییر فیزیولوژیکی متفاوت را تجربه خواهید کرد و آن وقتی هست که در بدن شما مخدرهای شبیه مرفین در سیستم اعصابتان ترشح میشود.

احساس شما در این شرایط خیلی ضعیف و عوض می‌شود و به اصطلاح به خواب زمستانی می رود. اشتیاق و انگیزه تان را از دست می دهید. انگار احساس تان یخ زده و بی رمق می‌شوید، ذهنتان سردرگم می شود اختلال در توجه و تمرکز پیدا می کنید، انگار بخشی از وجودتان مرده است.

تاثیر شکست عشقی از لحاظ روانشناختی

هر روز که از شکست عشقی تان می گذرد احساس می کنید از درون خرد شدید و توهین می شوید. آسیب روانشناختی در این شرایط ، ممکن است تجربه کنید.
تجربه کردن این نوع عارضه به صورت شفاف آشکار نیست اما شما قطعاً آن آدم قبلی با تجربه کردن این شکست دیگر نیستید، احساس می کنید آدم بی اراده و ضعیفی هستید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اشتباهات رابطه عاطفی و راه های درمان آنها

تاثیر شکست عشقی از لحاظ روانشناختی

بی‌هویتی شدید، احساس تحقیر سرخوردگی، و گناه شدیدی را مدام تجربه می کنید. عزت نفستان را از دست می‌دهید و روابط کاری و میان فردی تان مختل می شود، از لحاظ روحی و معنوی خودتان را از دست می‌دهید.
کنترل زندگی، کار و روابط میان فردی تان را از دست می‌دهید. احساس می کنید که خداوند عادل نیست.
احساس می‌کنید که در حقتان بی انصافی شده است.

وقت شما با شکست عشقی روبرو می‌شوید فکر می کنید که همه چیز دروغ است و شما فریب خورده اید.
در صورتیکه شما خود را در گذشته بی نیاز، آزاد، شوخ، اکتیو، سرحال و جسور با محبت گرم و صمیمی بودید در حال حاضر نسبت به همه چیز با دید منفی برخورد می کنید و خود را شخصی حسود، ناآرام، خشمگین ، خارج از کنترل و سرخورده تجسم می کنید و در رابطه با توانایی هایتان احساس شکست را تجربه می کنید. احساس های بی ارزشی را تجربه می کنید و به خودتان می گویید :

دیگر ارزش این را ندارم که کسی با من رابطه برقرار کند. وقتی شما به خاطر شکست عشقی افسرده می شوید کمبودها و چالش‌های زندگیتان را بسیار مبالغه‌آمیز بزرگ می کنید. کم کم به خاطر این داستان شکست عاطفی، شما از خود بیگانه می‌شوید و زخمی شکست عاطفی تان عمیق تر می شود. و خود را یک جنس بی ارزش بنجل زده ای احساس می کنید.

خلق و خوی شما در این احوالات ناملایم و سخت مدام در حال تغییر و تحول است، یک روز به حفظ رابطه فکر می کنید و روز بعد به جدایی.

جالب است بدانید زن ها در این شرایط تنها به فکر راه چاره برای حفظ ارتباط و زنده کردن ارتباط هستند و مردها به فکر فرار کردن از این ماجرا .

وقتی فرد شکست خورده زن باشد درصدد این هست که رابطه را احیا کند و از خود گذشتگی داشته باشد و مرد فکر این است که خاطرات آزاردهنده را حذف کند و به دنبال جانشین باشد و جای سوخته خود را سبز کند.

بعضی از زنها به دلیل ترس از تنها شدن حاضر هستند که رابطه ای که پر از خرابی هست را حفظ کنند. وقتی در رابطه عاطفی وابستگی مالی به طرف مقابلش دارد همین وابستگی مالی باعث می‌شود که درصدد این باشد که رابطه را حفظ کند و احساسات خود را سرکوب کند دندان به جگر بگیرد و تحمل کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهکارهایی برای زنده نگه داشتن عشق

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله شناخت رابطه ناسالم را مطالعه کنید.

دیوید باز، در بررسی‌های خود به این نتیجه رسید که زنها بیشتر از رابطه عاطفی طرف مقابلشان با زنان دیگر زجر می کشند و مردها بیشتر از رابطه جنسی زن خود با دیگران دچار تشویش خاطر می شوند.

دوست عزیز چه زن باشید و چه مرد وقتی با شکست عشقی روبرو می شوید و صدمات پیچیده و عمیقی را متحمل می‌شوید موفقیت در این است که بتوانید ضایعه این شکست عشقی را از سر بگذرانید و جان سالم به در ببرید، تجربه کردن احساسات منفی و ضربه های روحی و جسمی و روانی در این داستان بسیار طبیعی و قابل درک هست.

  • لطفاً در مرحله اول خودتان را ببخشید.
  • سعی کنید از درون خودتان شروع به بازسازی کنید.
  • رابطه میان فردی تان را قوی کنید.
  • داشته های خودتان را بررسی کنید.
  • با افرادی که دچار شکست عشقی شدن و این بحران را گذرانده اند صحبت کنید.
  • در لحظه زندگی کنید.
  • علت شکست رابطه عاطفی تان را بررسی کنید.
  • نقش خودتان را در این شکست بررسی کنید.
  • سعی کنید که بتوانید از زاویه دید او به این داستان و ارتباط عاطفی تان نگاه کنید تا بتوانید علت را کشف کنید.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله راهکارهای زنده نگه داشتن عشق را مطالعه کنید.

 این را در نظر داشته باشید که زندگی در جریان است و شما باید برای احیای خود، زمان را از دست ندهید و هرگز منتظر این نباشید که احساساتتان باید خوب شود تا در فرایند بهبود قرار بگیرید. رفتارهای تان را به زور و اجبار هم که شده تغییر دهید تا حد امکان برای مدت کوتاهی بتوانید احساسات خود را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *