طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی

علل بوجود آمدن طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی یک پدیده جهانی است، یکی از علل طلاق عاطفی، خشونت مردان به شمار آمده است. اختلال روانشناختی قبل از ازدواج یکی دیگر از دلیل طلاق عاطفی به حساب می‌آید. استقلال روز افزون زنان در جامعه‌ای پیشرفته یکی از دلایل طلاق عاطفی به شمار می آید.

در جامعه های غربی تاکید بر فردگرایی، استقلال، کامروایی عاطفی و آرمانگرایی ارزش ارتباط عاطفی را به شدت پایین آورده است و باعث شده که همبستگی بین زن و مرد کمتر شود و نگاه معنوی به ارتباط عاطفی از بین برود.
یکی از دلایل طلاق عاطفی مشکل در ارتباط برقرار کردن است وقتی با شریک عاطفی تان مشکل پیدا می کنید در این داستان به دنبال آدم بد می گردید در این شرایط که سرزنش وار به دنبال مشکل به وجود آمده می‌گردید و باعث می شود که بین شما و شریک عاطفیتان فاصله بیفتد احساس امنیت رابطه تان کم شود سرزنش کردن مدام همدیگر در ارتباط عاطفی تاثیر بسیار منفی دارد و همین پیش زمینه پر رنگی هست برای آشفته شدن رابطه عاطفیتان.

بعد از مدتی چون ارتباط عاطفی تان کیفیت آنچنانی را ندارد شروع به اعتراض می کنید و اما این اعتراض هم پاسخگوی تغییرات رابطه عاطفی تان نیست .

در بعضی از مواقع دو طرف این قدر احساس ناامیدی می کنند که دیگر دست از تلاش کردن برمی‌دارند و دیگر برای نیازهای شان و خواسته‌هایشان هیچ تلاشی نمی‌کنند.

رسیدن به بی تفاوتی در ارتباط عاطفی یعنی مرگ آرزوها یعنی طلاق عاطفی

در هر ارتباط عاطفی تعاملات منفی وجود دارد برای بعضی ها که روابط پایدار و محکم دارند عمر این تعاملات منفی خیلی کوتاه و سطحی هست اما روابطی که امنیت ارتباطشان کم هست این تلاش منفی به واکنش همیشگی تبدیل می شود به طوری که هر دو تحریک‌پذیر می‌شوند و گاهی با یک اشاره از کوره در می روند و یک عامل ویرانگر شروع می شود.

تعاملات منفی الگوهای سمی رفتاری هستند که همانند غده سرطانی ریشه می کنند و تمام قوای جسمی و جانی رابطه را تحلیل می برند به طوری که جلوی تمام تلاش ها برای اصلاح و ارتباط مجدد می‌گیرد. در ارتباط عاطفی هرگاه احساس امنیت از بین برود طرفین ممکن است دو کار را انجام دهد یک راه ممکن است کناره گیری کنند دیگر ارزشی برای ارتباطشان قائل نیستند و احساساتشان را بروز نمی‌دهند.

نظریه دلبستگی به این اشاره دارد که کسی را که دوست دارید و بهش عشق می ورزید در زندگی پناه گاه ماست وقتی حضور آن شخص کمرنگ می شود یا از شما فاصله می گیرد احساس تنهایی و رهاشدگی را تجربه خواهید کرد و احساس های خشم و عصبانیت، اندوه، آسیب دیدنو ترس همه اینها به سراغتان می آید.

اگر با کسی که دوستش دارید اختلاف نظر پیدا کنید و بحث کنید، اگر احساس امنیت قوی بینتان باشد کمتر کینه به دل میگیرید و سعی می کنید از این شرایط بیرون بیایید.

اما اگر احساس ناامنی شدید داشته باشید ترس و نگرانی ها شدید تر می شود که این نوع ترس و نگرانی خیلی فلج کننده هست معمولاً در شرایط آشفتگی شدید شما یا وابسته تر به شریک عاطفیتان می شوید از او می خواهید که کمکتان کند یا اینکه برای اینکه خودتان را آرام کنید از او فاصله می‌گیرید و وانمود میکنید به او نیازی ندارید از این دو راهکار به طور ناخودآگاه در مواقع آشفته استفاده میکنید که قطعاً راه‌حل دوری گزینه آسیب‌پذیرتر و پر خسارت تر است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهکارهایی برای زنده نگه داشتن عشق

چه وقت طلاق عاطفی اتفاق می افتد؟

هرچه اضطراب در ارتباط عاطفی بیشتر باشد زن و مرد بیشتر از راه حل کنار کشیدن و دوری گزیدن استفاده می‌کنند و استفاده از این راه حل پر از حس ناامنی خیلی زیاد است هر روز سیکل ناامنی تندتر از قبل به چرخش در می آید و هر کدام بیشتر دیگری را متهم تر و متجاوزتر احساس می‌کند اگر که واقعاً شما شریک عاطفیتان را دوست دارید و ادعا میکنید که هوایش را دارید چرا هر موقع درخواست یاری و کمک دارد و نیاز به توجه و رسیدگی شما دارد چرا حضور خودتان را و نقش تان را پررنگ تر نمی کنید؟

طلاق عاطفی چگونه اتفاق می افتد؟

چون در بیشتر مواقع نقش و مسئولیت خودتان را بدرستی ایفا نکرده اید و هر بار با هر تقاضا از هم دور افتاده اید و در حال حاضر هر کسی مشغول کارهای خودش هست.
استفاده از زبان مثل یکی از معجزه های ارتباط عاطفی موفق است که شما خیلی واضح و صریح بیان نمی‌کنید که به چه چیزی نیاز دارید و چه چیزهایی برایتان مهم است و یا بیان کردن خواسته‌های شما نباید توأم با ترس و واهمه باشد در بعضی از شرایط اینقدر اضطراب در رابطه بالاست و میزان استرس بالاست که به جای بیان کردن نیازهای عاطفی تان در لحن صدایتان و درماندگی نمایان هست.

دقیقاً آخرین مشاجره خودتان با شریک عاطفی تان را بررسی کنید لحن کلام تند چگونه بود؟ در حال تجربه کردن چه نوع احساس هایی بودید؟ آیا ریشه احساس‌های منفی شما عمیق است؟ اضطراب و ناامنی و بی اعتمادی در روح و روانتان وجود دارد؟

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله راه حل اشتباهات رابطه عاطفی را مطالعه کنید.

با استفاده از این تکنیک از آخرین دعوای خود سطح کیفیت رابطه عاطفی را متوجه می‌شوید. بیان نکردن خواسته‌ها و نیازها باعث رد و بدل شدن پیام های مبهم تان با بار منفی می‌شود و به دلیل ابهامات شریک عاطفیتان نمی‌تواند به طور شفاف پاسخگو باشد در این شرایط سطح توقع و انتظار شما بالا می رود و در این شرایط پیچیده وارد سیکل منفی احساسات می‌شوید.

تکرار خیلی زیاد همین احساسات منفی حل نشده عاطفی باعث شکاف عمیق می‌شود. و ارتباط بین شما و شریک عاطفیتان کمرنگ‌تر می‌شود در این شرایط ممکن است شما و شریک عاطفیتان چندین نوع سبک رفتاری را پیش بگیرید در هر شرایطی بدون در نظر گرفتن رفتارها و عملکردهای خودتان به دنبال مقصر باشید و طرف مقابل مقصر جلوه بدهید.و حاضر به درک کردن طرف مقابل تان نباشید و شنوا نباشد و از شریک عاطفیتان فرار کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم از حال بد به حال خوب در حل کردن مشکلات زناشویی(قسمت4)

طبق پژوهشهای اخیر در یکی از دانشگاه‌های اروپا به این نتیجه رسیدند که زوج هایی که در سال های اول زندگی شان در دعواهایشان  با خشونت مداوم از همدیگر انتقاد می‌کنند طرف مقابل برای دفاع کردن از خودش فاصله می گیرد و همین فاصله ها باعث می‌شود در سال‌های ۴ یا ۵ زناشویی ۸۰ درصد طلاق عاطفی می انجامد.

در ارتباط عاطفی وقتی چالش و یا بحرانی به وجود می‌آید اگر زن یا مرد شروع به حمله کنند و غر بزنند همین غر زدن باعث می‌شود که طرف مقابل در لاک دفاعی خودش فرو برود و خودش را کنار بکشد و به این نتیجه برسد که حرف زدن فایده ای ندارد من گفتنی ها را بارها و بارها گفته ام اما کو گوش شنوا.

در ارتباط من هیچ تغییر و تحولی صورت نمی‌گیرد ترجیح می‌دهم که دیگر سکوت کنم به این حالت، حالت حمله و دفاع و بعد از آن عقب نشینی می گویند وقتی رفتارها و روابط عاطفی بین زن و مرد را بررسی می‌کنیم وجود مشکل و بحران مهم نیست نوع حل کردن آنها و میزان توانایی و آگاهی مهارت هایشان هم هست.

بررسی جامعه‌شناختی پیامدهای اجتماعی طلاق عاطفی

اگر مسائل و مشکلات در رابطه عاطفی حل نشود و یا از راه حل های ناسازگارانه استفاده شود احساس های منفی و احتیاط و میل به دوری به وجود می آید در این شرایط طرفین حاضر نمی‌شوند که نکات مثبت و داشته هایی که در ارتباط شان وجود دارد را بررسی کنند متاسفانه در این شرایط وارد سیکل منفی رابطه می‌شود و هر حرفی و رفتاری را منفی تلقی می‌کند و برای ابهامات ارتباطشان بدترین تدبیر و تفسیر را دارند و در این شرایط دچار ترس ها و اضطراب های عمیق می شود و در لاک دفاعی خود فرو می روند و باز شروع به عقب‌نشینی می‌کند.

هر عقب‌نشینی در ارتباطات زیر یک سال یا شکاف عمیقی در ارتباط به وجود می‌آید وقتی رابطه دچار مشکل و تعارض می‌شود هم زن و هم مرد در صدد این هستند که مشکل را حل کنند اگر دچار عصبانیت و درماندگی بشوند هر کدام طرف مقابلشان را سنگدل و ناسازگار و غیرانعطاف‌پذیر حساب می کنند.

در بعضی از مواقع برای حل مشکلات رابطه عاطفی باید سطح مهارت یا عوامل محیطی را تغییر داد. زن و مردی که برای حل مشکلاتشان فرار می‌کنند و از مسئولیت پذیری شانه خالی می‌کنند خیلی احساس درماندگی را تجربه می‌کنند چون توانایی تغییر دادن عوامل محیطی و سطح مهارت را ندارند، الگوی رفتاری دیگری وجود دارد که گسل هایی در رابطه عاطفی را عمیق‌تر می‌کند و آن تفکر و فاصله هست.

هر چه در رابطه عاطفی فاصله بیشتری به وجود می آید توقف و انتظار بیشتری هم به وجود می آید چون شما دچار کمبود محبت و عاطفه هستید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نحوه برخورد با پارتنر خودشیفته خودشیفتگی

وقتی دچار محرومیت هیجانی شدید هستید باید در مرحله اول از لحاظ ابراز عشق و دوست داشتن به این قسمت رسیدگی شود و حل شود و بعد به روی سطح مهارت و ارتباط برقرار کردن کار شود( وقتی ارتباطی در سراشیبی سقوط قرار می گیرد زن احساس طردشدگی دارد و فکر می‌کند که هیچ جذابیتی برای مردش ندارد و محبت و توجهی که لازمه ارتباط عاطفی هست وجود ندارد) (مرد هم احساس می کند زن او را پس میزند بر روی دیدنش را ندارد و همین باعث ناامیدی مرد می‌شود.

هر ارتباط عاطفی که شما بررسی می کنید دعوا و جر و بحث های خودش را دارد بحث هایی که در ارتباط عاطفی به وجود می‌آید به خاطر دعوا و جر و بحث نیست، بخاطر کم شدن محبت و نبود پاسخ های عاطفی است و احساس طرد شدگی به یکدیگر انتقال می‌دهید.

سقوط رابطه عاطفی به دلیل پاسخ‌های صمیمی و محبت آمیزی که بین زن و شوهر قطع می‌شود به وجود می‌آید.

عشق چیز ضروری در زندگی ما است مثل نیاز ما به اکسیژن و عشق را باید درک کرده و پذیرفت تا بتوانیم توانایی حل مشکلات را داشته باشیم. در رابطه عاطفی قرار است که همه کس هم باشیم احساس بی کس بودن و بی پناهی حتی به روی سطح ایمنی بدنتان هم تاثیر می گذارد و باعث انواع بیماری می‌شود. بیایید موقع صحبت کردن برای حل مشکلات در رابطه عاطفی هرگز به دنبال مقصر نباشید و حرف همدیگر را گوش کنید از موقعیت فرار نکنید و به درستی با هم صحبت کنید.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله راهکارهای زنده نگه داشتن عشق را مطالعه کنید.

برای پیشگیری از گسستگی در ارتباط عاطفی باید یاد بگیرید که با زبان گسستگی صحبت نکنید و در زندگیتان هماهنگی به وجود آورید و لحظات ارتباطی و اشتغال و باهم بودن را بیشتر طراحی کنید و باید بتوانید از لحاظ عاطفی درگیر هم نشوید و وارد تعاملات و سیکل منفی رفتاری نشوید.

واضح و شفاف باید شریک عاطفیتان در رابطه با نیازهای عاطفی و دلبستگی و ایجاد آن آگاهی کامل داشته باشد و شما باید یاد بگیرید بی‌پرده و با اعتماد آن را بیان کنید.
به وجود آمدن فرایند دلبستگی در رابطه عاطفی باعث می‌شود وقتی مشکل به وجود می آید بیشتر تمایل داشته باشید آن را حل کنید.

در ارتباط عاطفی تان باید مشخص کنید که از چه چیزهایی می ترسید و به چه چیزهایی بیشتر از شریک عاطفیتان نیاز دارید صحبت کردن در رابطه با ترس ها و نیازها خیلی مثمرثمر است به شرطی که شما در دسترس باشید و تفاهم داشته باشید و چیزهایی که باعث مانع ابراز احساسات شما می‌شود را پیدا کنید. وقتی شما نتوانستید تشویش و اضطراب را تحمل کنید خیلی طبیعی ست که در خود فرو می روید.

دلایل قهر زن و شوهر و راه های درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *