عشق یک طرفه در زندگی زناشویی

عشق یک طرفه

قشنگ ترین ارتباط عاطفی رابطه ای است که در آن احساس امنیت کامل وجود داشته باشد و شما برای شریک عاطفیتان ارزش خاص قائل باشید و او هم نسبت به شما رفتارهای ارزشمند نشان دهد. در عشق یک جانبه همه چیز یک طرفه هست. شما هیچ جایگاهی و یا اولویتی در زندگی طرف مقابلتان ندارید و اصلأ ارزشی برای شما قائل نیست. در عشق یک طرفه شریک عاطفیتان اصلأ وقتی برای رسیدگی کردن به نیازهای شما را ندارد. چرا؟ چون در اولویت برنامه های زندگیش هیچ جایگاه محکمی ندارید.

عشق یک طرفه چیست؟

عشق یک طرفه عشقی است که میل به معشوق در آن امری ذهنی است. یعنی عاشق در افکار و پیش فرضهایش باور دارد که معشوقش به او علاقه مند است و او از احساسات معشوقش بی اطلاع است.

وقت عاطفی در هفته و قرار دادن زمانی مناسب جهت تعامل و بحث و گفتگو در ارتباط عاطفی خیلی مهم هست. جلسات خصوصی و بحث و بررسی کردن مشکلات چالش ها و صحبت کردن در رابطه با امور زندگی و کار و روابط میان فردی خیلی در ارتباط عاطفی ثمر بخش است اما در عشق یک طرفه خبری از این زمان عاطفی نیست. و ممکن است که یکی از شریک های عاطفی در حال فرار و گریز باشد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله آیا شریک عاطفی تان فردی مناسب است؟ را مطالعه کنید.

وقتی پای اجرای مسئولیت می رسد ایشان به دنبال بهانه ها و دست آویزهای مختلف هست و به راحتی میتواند برای رفتارهای اشتباهش بهانه تراشی کند. یکی از سخت ترین و بدترین احساسات زندگی این است که امور مهم ارتباط عاطفی به حاشیه تبدیل شود. و به مرور زمان کم رنگ شود. در عشق یک طرفه معمولأ از همان اوایل آشنایی این اتفاق میافتد و بسیار انرژی روحی و روانی شمارا تخلیه میکند چون شما مدام در حال دست و پا زدن برای بدست آوردن و معنا بخشیدن به ارتباط عاطفیتان هستید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
در چه صورتی خودخواهی در رابطه عاطفی نتیجه خیلی خوبی دارد؟

آسیب های عشق یک طرفه

در یک ارتباط عاطفی نرمال و یا قوی شریک عاطفیتان به دنبال فرصت با هم بودن هست اما در عشق یک طرفه گریزان و در حال فرار یا کناره گیری از طرف مقابلتان هست. در ارتباط عاطفی نرمال و شریک عاطفیتان در بعضی از مواقع به دنبال برنامه ریزی کردن برای شادی و خوشحال کردن شماست. و با رفتار و یا کلام درصدد این است که به شما یاد آوری کند که برایش مهم هستید و رابطه در اولین اولویت زندگیش قرار دارد. و برای آن تلاش و کوشش میکند تا بتواند آن را رشد دهد . اما در عشق یک طرفه اصلا از این آیتم های مهم، خبری نیست که نیست.

آسیب های عشق یک طرفه

در رابطه ی عاطفی نرمال شما به راحتی اولویت بیش از حد رابطه تان را به صورت شفاف احساس می کنید حتی در بعضی از مواقع شریک عاطفی رسیدگی کردن به رابطه برایش مهمتر از هرچیزی حتی سلامتی خودش هست. و رابطه ی عاطفیش را در رأس و سر لوحه زندگیش قرار میدهد. و حتی حاضر هست که ایثارگری کند اما در عشق یک طرفه خبری نیست که نیست.

تلاش کردن برای بدست آوردن یک شرایط تفاهم آمیز در ارتباط عاطفی نرمال وجود دارد.

کیفیت ارتباط عاطفی خیلی مهم هست . اما در عشق یک طرفه خبری نیست که نیست. در بعضی از مواقع مثل هدیه دادن ؛خرج کردن های گزاف انجام میدهید که حداقل دل سنگش نرم شود اما دریغ از یک توجه عمیق و معنادار. در چنین شرایطی شریک عاطفی فقط یک گیرنده هست و دست دهنده ندارد و قدردان محبتهای شما نیست.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم از حال بد به حال خوب در حل کردن مشکلات زناشویی(قسمت4)

انگار وظیفه شما هست که باید برایش هدیه بخرید و تدارک ببینید. متاسفانه در عشق یک طرفه همه چیز یک طرفه هست. و مدام شما در حال باج دادن هستید.. اغلب دچار سردرگمی و گیجی میشوید. و ممکن است که شما یک رفتار و یا یک کلام بسیار معمولی را بزرگ نمایی کنید و به آن شاخ و برگ بدهید. و تا مدت خیلی کوتاهی با این حباب پوچ و توخالی حال کنید و به این نتیجه برسید که بالاخره رفتارها و کارهایی که شما انجام داده اید اثر گذار بوده است.

اما دوست عزیز بهتر هست که خودتان را گول نزنید چون ارتباط نیاز به عملکرد قوی و غنی دارد و یک فرایند دو جانبه ی قوی هست. در عشق یک طرفه هر چقدر که شما تلاش و کوشش کنید چون شریک عاطفیتان پاسخگو نیست و همکاری نمیکند که ارتباط را تداوم ببخشد و آن را قوی کند

به مرور زمان احساس خلأء میکنید و کم کم به این نتیجه میرسید که آدم اشتباهی را انتخاب کرده اید و در مسیر اشتباهی قدم برداشته اید.

وقتی تکه پارهٔ خاطرات رابطهٔ عاطفیتان را مرور و بررسی میکنید متوجه میشوید که در بیشتر مواقع شما به احساسهای سرخوردگی و خشم فرو خوردهٔ خود اعتنایی نکرده اید. شما از همان ابتدای راه در انکار بسر برده اید. و خودتان را از یک ارتباط غنی محروم کرده اید.

تجزیه و تحلیل عشق یک طرفه

ارتباط عاطفی باید شاد و پویا و انعطاف پذیر و لذت بخش باشد و شما احساس سرخوشی داشته باشید و سر شوق بیایید. و با انگیزه تر از قبل اهدافتان را طراحی و برنامه ریزی کنید و قدم بردارید. در عشق یک طرفه خبری از شادابی و انگیزه و رسیدن به اهداف وجود ندارد. اصلا شما انرژی روانی کسب نمی کنید و اینچنین ارتباط سطحی، پر پرواز شما را میچیند و شما را تبدیل به یک آدم مضطرب و افسرده و ناامید میکند. ادامه دادن در جادهٔ یک طرفه عشق از دست دادن زمانهای ارزشمند زندگیتان هست.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شناخت رابطه ناسالم

در ارتباط عاطفی موفق زندگی شما به تعادل میرسد و دچار تغییر میشود اما در ارتباط یک طرفه شما دچار افت و سرگردانی و سقوط میشوید. ممکن است تجربه ی ارتباط عاطفی یک طرفه حتی باعث سیر نزولی در کار و حرفهٔ شما و روابط میانفردی و خانوادگی شما هم میشود. پس به ارتباط عاطفی یک طرفه به چشم یک آفت و ویروس نگاه کنید و اگر همچنان بخواهید آنرا ادامه دهید زندگی شما فلج خواهدشد و شما با یک دنیا ناامیدی دست و پنجه نرم خواهید کرد.

راه چاره عشق یک طرفه

رابطهٔ عاطفی پدر و مادر خود را بررسی کنید اگر ارتباط عاطفی آنها غنی و با کیفیت نباشد سطح توقع و انتظارات شما هم در ارتباط عاطفیتان پایینتر می آید.

راه چاره عشق یک طرفه

در ارتباط عاطفیتان هرگز خود را دست کم نگیرید و خودتان را با لیاقت و با احساس درک کنید. اگر مشکلات در ارتباط عاطفیتان وجود دارد قدم بردارید و با جرأت و جسارت آن را حل کنید.هرگز تحمل و چشم پوشی نکنید .

برای مطالعه بیشتر مقاله ترفندهای حل مشکلات در روابط عاطفی را مطالعه کنید.

هرگز به خودتان ظلم نکنید و حاضر نباشید که قربانی یک عشق و رابطهٔ یک طرفه شوید، لطفأ کورکورانه عمل نکنید.

نشانه های غرق شدن زنان در مسیر عشق پوشالی(عشق یک طرفه)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *