علل سرد شدن یک رابطه عاطفی

علت سردشدن رابطه عاطفی

نشانه های مشکلات رابطه عاطفی

رابطه عاطفی هر کسی یک شبه از هم پاشیده نمی شود وقتی رابطه دچار مشکل می‌شود و آن مشکلات تداوم پیدا می‌کنند و روی هم تلنبار می‌شوند چهار مرحله اتفاق می‌افتد:

 • مقاومت
 • انزجار
 • طرد شدگی
 • سرکوب کردن

ممکن است در این چهار مرحله جابجایی هم صورت بگیرد.

در مرحله مقاومت، میزان مخالفت کردن شما با بعضی از کارها و پیشنهادهای شریک عاطفیتان خیلی زیاد است. قطعاً درک متقابل وجود ندارد و در اکثر مواقع حق به جانب هستید. یه مثال خیلی ساده در رابطه با رابطه جنسی با شریک عاطفی تان در نظر بگیرید شما بیشتر معاشقه را ترجیح می دهید و طرف مقابلتان خواهان رفتن به سر اصل مطلب است و در این شرایط خیلی حال و حوصله معاشقه و وررفتن با بدن شما را ندارد اگر به مرور زمان این نارضایتی جنسی شما ادامه پیدا کند و آنها را حل و فصل نکنید حساسیت شما در امور دیگر هم بیشتر می شود و باعث ناسازگاری و انعطاف ناپذیری شما می شود تکرار این فرآیند به مرور زمان باعث تجربه کردن احساس انزجار می‌شود.

وقتی رابطه عاطفی تان پر از مشکلات و احساسات حل نشده باشد و کم کم نا رضایتی، باعث ناسازگاری و انعطاف ناپذیری شما می شود تکرار این فرآیند به مرور زمان باعث تجربه کردن احساس یکنواختی و بی لذتی در شما می شود.

وقتی رابطه عاطفی تان پر از مشکلات و احساسات حل نشده باشد و کم کم ناسازگاری خودش را نشان میدهد و به جایی از حساسیت می رسید که دیگر نمی توانید شریک عاطفی تان را تحمل کنید. وقتی در رابطه عاطفی به تنفر و انزجار می رسید میزان عصبانیت و خشم شما بیشتر می شود و نسبت به او حالت خصمانه ای پیدا می کنید و در هر شرایطی می خواهید او را مقصر جلوه بدهید.

بعضی از مشکلات پیش پا افتاده را بزرگنمایی می کنید و او را به باد انتقاد و سرزنش می گیرید وقتی ارتباط شما در این سیکل منفی قرار می گیرد شما مدام احساس های سرخوردگی و ناامیدی و انزجار را تجربه می کنید.
کم کم نامهربان تر و دلسرد می‌شوید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ترفندهای حل مشکلات در روابط عاطفی را مطالعه کنید.

در این مرحله شکاف بین شما و شریک عاطفیتان به وجود خواهد آمد و اگر حاضر به رفع و حل کردن مشکل نشوید هم از لحاظ فیزیکی و هم جسمانی و احساسی بین شما و شریک عاطفیتان فاصله عمیق‌تری به وجود می آید.

در این شرایط بغرنج دو حالت صورت می گیرد:

 • طرد یا کناره گیری فعال
 • طرد یا کناره گیری منفعل

در این صورت شریک عاطفیتان متوجه نارضایتی شما به صورت واضح می شود. چون شما بارها او را تهدید کرده اید که ترکش خواهید کرد و نسبت به رفع نیازها و خواسته هایش بی تفاوت بوده اید و همکاری نداشته اید، به راحتی نزد دیگران قضاوتش می‌کنید، از لحاظ کلامی او را اذیت می کنید. رابطه جنسی سردی را با آن تجربه می کنید
و اوقات فراغت تان را با دیگران سپری می کنید،با هم مشاجره دارید و هرگز حاضر به درکش نیستید، در بعضی از مواقع شما در لاک خود فرو میروید و اصلاً حال و حوصله و مقابله با شریک عاطفی تان را ندارید،در این شرایط طرد شدن منفعل صورت می گیرد.

در ترک‌شدن منفعل ممکن است شما وارد رابطه جنسی نامشروع شوید و یا خیالپردازی جنسی دارید. ممکن است نیاز جنسی خود را از دست بدهید. وقت صرف شریک عاطفیتان نمیکنید، زیاد خودتان را با کار و دیگران سرگرم می کنید، ارزشی برای اعتقادات و پیشنهادات شریک عاطفیتان قائل نیستید. هر چند که درست بگوید دست به مخالفت می زنید.

دلتان برای آزادی دوران مجردی تان تنگ شده است دلتان میخواهد رابطه را ترک کنید خود را رها و آزاد ببینید.
اگر در این مرحله توان و قدرت خودتان را جمع کنید و از یک مشاوره آگاه کمک نگیرید که مشکلاتتان را بتواند حل و فصل کند آسیب و خسارت بسیار جدی به شما و شریک عاطفیتان خواهد خورد.

در این شرایط هرگز به وسیله شریک عاطفیتان دیگر تحریک نمی شوید و هرگونه میل و علاقه خود را از دست می‌دهید. احساس می کنید که دیگر برای شما جذابیتی ندارد و برقراری رابطه جنسی پر از حس تنفر است در این فرآیند رابطه عاطفی شما بسیار کسل کننده خواهد بود معمولاً در این قسمت کسی نمی تواند جان سالم به در ببرد و رابطه به طلاق عاطفی یا متارکه ختم می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شکست عشقی و سرخوردگی پس از آن

خطرناک ترین مرحله در مراحل عاطفی مرحله سرکوب کردن هست. سرکوب کردن احساسات عاطفی مسیر بسیار مخربی است چرا که بسیار خسته و کوفته هستید و دیگر شکایت نمی‌کنید. تصمیم گرفتید که به روی احساس تنفر و طرد شدگی و سرخوردگی خود سرپوش بگذارید. و آنها را خفه کنید تا بتوانید حداقل یه کم به آرامش و احساس راحتی ظاهری برسید دیگر خبری از جنگ و دعوا نیست چون به این نتیجه رسیده اید که هیچ فایده‌ای ندارد احساس می کنید که همه چیز خراب شده و دیگر تقلا کردن هیچ فایده ای ندارد و صرفاً به خاطر بچه ها و یا نداشتن امنیت مالی باید کنار بیایید خیلی ها با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند در این ارتباط مانده‌اند.

راهکارهای سردشدن روابط عاطفی

تو باید یاد بگیری که نباید دیگر بجنگی و فراموش کنی زجرهایی که کشیده ای. به خاطر مردم و بچه ها و شرایط باید فقط حفظ ظاهر کنید پس بهتر است کمی ظاهر امر را حفظ کنید، در این مرحله خسارتی که شما میخورید بسیار زیاد است چرا که شور و شوق و انگیزه خودتان را از دست می‌دهید احساس خستگی و یکنواختی در زندگی را دارید سطح انرژی روحی و روانیتان پایین می آید.

راهکارهای سردشدن روابط عاطفی

دیگر مثل دوران مجردی تان خوشحال و شاداب و سرحال نیستید و احساس می کنید رویایی ندارید. امیدها، آرزوها و امیال تان و خواسته هایتان را در درونتان کشته اید تلاش بسیار زیادی را متحمل می شوید و سلامت فیزیکی و جسمانی تان را به مخاطره می اندازید از جدی ترین مشکلات جوامع امروزی سرکوب کردن احساسات و عاطفه تان است.

وقتی دیگر رمق و توانایی برای سرکوب کردن احساسات تان ندارید اغلب پناه به الکل، غذا، مواد مخدر، قرص های آرامش بخش، کار بیش از حد، روی می‌آورید که به این فرآیند یک فرایند رابطه مرده و تهی گفته می‌شود.

خیلی از زوج ها هستند که در ظاهر، شما احساس می کنید که خوشبخت هستند اما دریغا که این نقاب خوشبختی را به چهره خود می‌زنند، و فقط از خوشبختی رویای دست نیافتنی در ذهن خود دارند و هرگز آنها توانایی ندارند که در رابطه با تنش های روحی خودشان صحبت کنند. هرگز کسی به آنها آموزش نداده بود که چگونه با احساسات خود کنار آمده و با آنها روبرو شوند و چگونه درگیری های خود را حل و فصل کنند.

آنها فقط در نادیده‌گرفتن مشکلاتشان تبحر داشتند اما دریغ و درد که نمی دانستند به طور خودکار فرآیند عشق و اعتماد بینشان از بین می‌رود.

اولین روش درمانی برای روابط یخ زده احساسات، مرور خاطرات شیرین با هم بودن است امیدوار بودن به اینکه این خاطرات ممکن است دوباره تکرار شود اما به شرط که احساساتشان را به همدیگر بگویند و دست از سرزنش کردن هم بردارند.

در این فرآیند تدریجی به آرامی زخم های احساسی التیام پیدا می کند به شرطی که این فرآیند مستمر و مداوم باشد تا بتوانند شروع مجدد داشته باشند.

ویدئوی زیر می تواند در این خصوص به شما کمک کند.

راهکارها

 • احساسات خود را باز و شفاف بیان کنید، بررسی کنید ببینید شریک عاطفیتان در چه چیزهایی نیاز به توجه و تایید دارند آن را انجام دهید.
 • حرکت از مرحله به مرحله دیگر پیچیده است.ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد ممکن است فاصله میان مراحل چند دقیقه باشد.هر موقع احساسات نا خوشایندی را تجربه می کنید .
 • حتماً در رابطه با آن با شریک عاطفی تان صحبت کنید و سعی کنید احساس تنفر و طرد شدگی و حقارت را در نطفه خفه کنید.
 • فقط وقت را از دست ندهید مشکلات و مسائل کوچک شدن را به راحتی حل کنید یادتان باشد همین مشکلات و مسائل کوچک اگر حل نشوند تبدیل به مشکلات بزرگتر میشود.
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم حل کردن مشکلات در روابط عاطفی و زناشویی

پاکسازی احساسات و عواطف

وقتی خیلی ناراحت هستند و احساسات ناخوشایند را تجربه می کنید به این فکر کنید که قدم برداشتید تا احساسات تان را بررسی کنید از خودتان بپرسید از چه چیزی نارا حت هستم؟ دلایل ناراحتی خود را شناسایی کنید؟ در رابطه با احساسات تان بنویسید. ابراز احساسات داشته باشید.

از خودتان سوال کنید که خواسته واقعی تان چیست؟ خواسته‌های خود را بیان کنید. در رابطه با عشق و مهربانی و دوستی تمرکز کنید. و سعی کنید وارد سیکل منفی احساسات نشوید.شما باید هر روز از تجربه کردن احساسات تان مطلع باشید، احساسات را نباید کنترل می‌کرد، احساسات نقش حیاتی در سلامت روح و روان شما دارند.

علت سردشدن رابطه عاطفی

احساسات را باید بررسی کرد و آنها را شناخت و مدیریت کرد. مثلا اگر رنجیده و غمگین هستید و دچار اندوه خاص شده اید به این معناست که نیازها و خواسته‌های شما برآورده نشده است و باید جهت رفع آن نیازها و آرزوهایتان قدم برداشت.

وقتی احساس ترس را تجربه می کنید یعنی از شکست می ترسید و در حال حفاظت کردن از خود هستید. باید ریشه‌های احساس ترس شما بررسی شود. و اگر احساس پشیمانی، تعصب و یا گناه و ندامت و یا افسوس دارید و خود را مسئول پشامد یا اتفاق ناخوشایند می دانید در این شرایط فقط خود را سرزنش نکنید. باید واقع گرایانه بررسی کنید و نقش خود را پیدا کنید و مسیر جبران آن را طراحی کنید. وقتی در این فرآیند قرار می گیرید باید پیامی را که احساستان انتقال میدهد درک کنید.

در رابطه با علت‌هایی که باعث تجربه کردن این احساسات ناخوشایند می شوند صحبت کنید تا تخلیه شوید و سعی کنید به تجربه کردن احساس های محبت و همدلی عشق و دوست داشتن، خیلی توجه و تمرکز داشته باشید. وقتی احساسات منفی خود را تجربه می‌کنید نمی‌توانید به راحتی احساسات مثبت نظیر عشق و شور و حرارت را تجربه کنید. روابط میان فردی قوی و غنی را نمی‌توانید برقرار کنید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهکارهای زنده نگه داشتن عشق را مطالعه کنید.

حل نکردن احساسات منفی باعث علائم فیزیکی و بیماری می‌شود. اگر اخیراً دچار بی تفاوتی نسبت به زندگی تان شدید خسته و دلزده هستید و حال و حوصله هیچ آموزش و یادگیری ندارید و احساس دلمردگی دارید شما دچار سرکوبی احساسات خود شده اید و سرکوب احساسات منفی و نقاب به چهره زدن خوشبختی، باعث کرختی و بی حوصلگیتان می شود.

 • برای برطرف کردن زخم های احساسیتان باید از دست آنهایی که عصبانیت هستید فهرستی تهیه کنید
  در رابطه با کینه، و از طرف مقابل خودتان فهرستی تهیه کنید.
 • نقش خودتان را در این درگیری‌ها و مشکلاتی که به وجود آمده بررسی کنید.
 • در رابطه با تجربه کردن احساسات منفی با طرف مقابل اگر مشکل دارید واضح و شفاف صحبت کنید.
 • فقط احساس قربانی شدن را تجربه نکنید.
 • رویاها و آرزوهایی که فراموش کرده اید را لیست بندی کنید و برای رسیدن به آن ها قدم بردارید.
 • مسیرهایی که قبلا از آنها استفاده کردید و شما را به پاسخ نرسانیده بررسی کرده و دیگر از این مسیرها استفاده نکنید.
 • شما باید رفتارهای نامناسب خود را پیدا کنید و رفتارهای جدید و حمایتگری را که هرگز نیاموخته اید بیاموزید.

مطمئن باشید شما می توانید بر ارتباطتان کنترل تاثیرگذار بگذارید و قدرت این تغییر را دارید به شرطی که افکارتان را تغییر بدهید تا رفتارتان هم تغییر کند. شما تعیین میکنید که کدام مسیر راباید انتخاب کنید. مسیری که فرایندش شما را به پرورش و آرامش می‌رساند شما هر چقدر که باهوش و آگاه و خوش نیت باشید مستعد ناکامی و شکست خواهید بود اگر که نقش خود را در ایجاد مشکلات به وجود آمده در ارتباط عاطفی تان را بخواهید نادیده بگیرید.

رابطه‌ عاطفی موفق را بررسی کنید.

زوج های موفق به راحتی شیوه های رفع ناراحتی و حل مسئله و محدود کردن آسیب ها را آموختند و در این شرایط خود به خود رابطه ی عاطفی شروع به رشد کردن می‌کند. نوع طرز فکر و عمل خیلی در ارتباط عاطفی تاثیر گذار هست. اگر از ارتباط عاطفیتان ناخشنود هستید باید یکسری تمرینات را انجام دهید تا احساسات تان تغییر کند و تبدیل به عملکرد شود در مرحله اول باید رفتارها و عادات روزانه شما بررسی شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم از حال بد به حال خوب در حل کردن مشکلات زناشویی(قسمت4)

در زیر از این جدول استفاده کنید تا از رفتارها و احساسات مخرب و آسیب زای خودتان به طور واضح وشفاف آگاه شوید در طول ۲۴ ساعت شبانه روز مشخص کنید چه رفتارهای مخرب و آسیب زایی دارید؟ انجام این تمرین روانشناختی ارتباط تان را بهتر می کند و به راحتی موجب می شود که عادات قدیمی خود را کنار بگذارید و عادت جدید و کارهای سازنده را جایگزین کنید.

برای حذف اطلاعات قدیمی ناکارآمد و جایگزین رفتارهای سازنده نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارید تا در شخصیت شما نهادینه شود و به طور خودکار درآید.

حتماً یک دفترچه یادداشت روزانه تهیه کنید و در آن کارها و ابراز احساسات خود هر چند کوچک باشد بنویسید.

مثلأ یادم باشد امشب غذای مورد علاقه همسرم را درست کنم. هنگام شام خوردن ابراز احساسات صادقانه داشته باشم یادتان باشد که پیشرفت مرحله به مرحله است و نیاز به مرور زمان دارد ممکن است در این فرآیند یاد آوری چنان از حساسیت برخوردار شوید و توقع داشته باشید که شریک عاطفیتان باید چیزهای مهم و همه چیز یادش باشد ، یادتان باشد که همین طرز فکر باعث دور شدن از مسیر بهبودیتان می‌شود.

اگر در این فرآیند تفکر همه یا هیچ داشته باشید هرگز نمی توانید به رضایت برسید و ارتباط تان را ارتقا بدهید. تمام تمرکز خودتان را بر روی اینکه دلتان می‌خواهد در ارتباط چه اتفاق‌هایی خوشایندی رخ داده و حتی رویدادها، اتفاق خواهد افتاد تمرکز کنید.

سعی کنید در مسیر بهبودی از انتقاد، گله و شکایت از سرزنش استفاده نکنید به جای ایجاد احساسات مخرب و رفتارهای آسیب‌زا از پیشنهاد و همکاری کردن استفاده کنید. برای مشکل به وجود آمده چه پیشنهادی داری یا برای بهبود شرایط از چه کارهایی می توانید استفاده کنید.

سعی کنید حس همکاری کردن با تایید و توجه کردن به خواسته‌ها و رفع نیاز شریک عاطفیتان به وجود بیاورید.

از خودتان بپرسید چه چیزی می‌خواهید و هدفتان از ارتباط عاطفی تان چیست؟ آیا ارتباط شما خوب است؟ آیا به فکر ساختن ارتباط عاطفیتان هستید؟ یا به دنبال تلافی می‌گردید؟ بهترین راه برای رسیدن به خواسته های تان چیست؟ آیا باید مودبانه درخواست کنید؟ مذاکره کنید؟ به خواسته های همسرتان تن بدهید؟ تهدید کنید؟ یا داد و فریاد بزنید؟ رسیدن به اهداف ارتباط عاطفیتان چه سودی و چه زیانی دارد؟ آیا ارتباط عاطفیتان ارزش تلاش کوشش دارد؟ آیا برای شاد بودن در ارتباط باید تلاش کنید؟ پاسخ دادن به این سوالات، خود به خود شما را در مسیر حل مشکل قرار می‌دهد. عاداتی را که می خواهید در ارتباط عاطفی تان تغییر دهید آنها را بنویسید و رفتار جایگزین را هم کنارش بنویسید.

به این طریق سطح آگاهیتان از عادت افزایش می‌یابد و شرایط را برای رفتار جایگزین مساعدتر می‌کند. وقتی شما رفتار را برای ارتقا و رشد ارتباط عاطفیتان انجام میدهید خود را تشویق و تحسین می‌کنید، این فرآیند باعث تقویت عادت های سازنده رفتاری شما می‌شود.

اگر می توانید خودتان را جای همسرتان بگذارید و آن را درک کنید، خیلی کمک بزرگی به بهبود ارتباط تان می کنید.
از خودتان صادقانه پرسید اگر جای شریک عاطفیتان بودید چه احساسی خواهید داشت؟ اگر دراین ارتباط جای همسرتان باشید چه احساسی خواهید داشت؟ این فرد در رابطه با عادت ها باورها و اعمال من چه احساسی دارد؟ خودتان را جای شریک عاطفیتان بگذارید از دیدگاه او حرف بزنید و خواسته اش را مطرح کنید.

خود را جای همسرتان بگذارید ببینید چه نیازها و آرزوها و خواسته هایی دارد. از دید او حرف بزنید و خواسته اش را بیان کنید. همین تمرین، نقشه خیلی ساده از درک دو جانبه را به وجود می آورد و باعث می شود که مشکلات به وجود آمده راحت‌تر حل شوند و باعث به وجود آمدن صمیمیت می شود. وارد شدن به ذهن طرف مقابلتان و درک کردن احساساتش کمک زیادی به فرآیند بهبودیتان می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *