نحوه برخورد با پارتنر خودشیفته خودشیفتگی

نحوه برخورد با پارتنر خودشیفته

یک نوع اختلال شخصیت خودشیفته ها در برقراری روابط میان فردی شان بسیار مشکل دارند صفت هایی مثل متکبر، خودخواه، خودپسند، مغرور، از خود متشکر، لایق افراد خودشیفته است. خودشیفته ها از مردم به هر عنوانی سوء استفاده می کنند و بسیار عاشق خودشان هستند خصوصیات خوب و گل زننده بسیار دارند مثل خوش سر و زبان و برونگرا و جذاب.

در مراحل اول آشنایی همه چیز عادی و زیبا به نظر می رسد چراکه خودشیفته ها در روابط عاطفی شان از جذابیت و ریاکاری استفاده میکنند ممکن است که در چنین شرایطی خود را محبوب و با کلاس و خاص و مودبانه جلوه بدهند. هرکسی با افراد خودشیفته ها وارد ارتباط عاطفی شود رابطه عاطفی عمق پیدا نمی کند و معنا دار نمی شود چرا که فرد خودشیفته وفادار نمی تواند بماند و دائم با سناریوهایی که در ارتباط عاطفی اش به وجود می آورد و نقش بازی می کند رابطه را را از حالت سادگی به پیچیدگی و ابهامات می کشاند تا اینکه شما خسته از رابطه با کلی شک و تردید به این نتیجه می رسید که دیگر تاب و توان ادامه دادن این رابطه را ندارید.

در صورت تمایل می توانید مقاله شریک عاطفی فرد مناسبی ست را مطالعه کنید.

حتی ممکن است شما بعد از جدایی هم باز دچار حیران بشوید که چگونه یک فرد جذاب و دوست داشتنی می تواند اینقدر بد جنس و مغرور، و خودخواه باشد آنها در ارتباط میان فردی شان مدام می‌خواهند به دیگران بفهمند که چقدر خاص و موفق و مقتدر و باهوش هستند.

افراد خود شیفته دارای اعتماد به نفس کاذب هستند و از درون شکننده هستند مدام به تایید نیاز دارند و انرژی روحی و روانی طرف مقابل می‌گیرند.

خصوصیت اصلی فرد خودشیفته

در رابطه با توانایی هایشان همیشه اقرار می کنند و خود را خیلی بالا و منحصر به فرد می‌بینند و به دیگران اهمیت نمی دهند و ارزشی برای دیگران قائل نیستند. فرد خودشیفته در فکر برنده شدن خود و موفقیت خود هست. و مدام توانایی‌های خود را به رخ دیگران می کشند و اگر به نتیجه دلخواه نرسند به افرادی تند خو و خشن تبدیل می شوند.

خصوصیات افراد خودشیفته

برای این که بتوانید از شر افراد خودشیفته در امان بمانید در مرحله اول ویژگی های افراد خودشیفته را بدانید؟

علت علاقمندی شما به افراد خودشیفته چیست؟

وقتی شما ویژگیهای افراد خودشیفته را بدانید دیگر دست از بهانه تراشی های مداوم برمیدارید و برای رفتارهای زشت شریک عاطفیتان، که انجام می دهد بهانه نمی آورید و دچار ابهامات و سردرگمی نمی شوید. خودشیفته ها ویژگی های جذابی را دارا هستند مثل: اجتماعی بودن، خوش سروزبان بودن، اعتماد به نفس کاذب بالا و همین خصوصیات آن ها باعث هیجانی بودن و احساساتی بودن شما می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم از حال بد به حال خوب در حل کردن مشکلات زناشویی(قسمت4)

اما اگر با شخصی آشنا بشوید که از لحاظ ظاهری و شخصیتی فردی سالم باشد کم کم صمیمیت به وجود می آید اگر شما فردی هیجان محور باشید ممکن است به راحتی در دام افراد خودشیفته بیفتید در ابتدای آشنایی هرگز عجله نکنید و مدام رفتارهای شریک عاطفی تان را را بررسی کنید چون افراد خودشیفته خیلی زود ماهیت بی ثبات خود را نشان می‌دهند از عقل و منطق خود کمک بگیرید و هیجانی تصمیم نگیرید و این را فراموش نکنید که تب تند زود عرق می کند گذشت زمان در بعضی از مواقع حلال همه مشکلات است.

گذشت زمان و فرصت دادن به شریک عاطفیتان باعث شناخت بیشتر شما می شود به شرطی که عاقلانه قدم هایتان را بردارید با طرح چند سوال خیلی ساده ممکن است بعضی از ابهامات برای شما روشن شود مثلا: آیا در گذشته با کسی رابطه داشته؟ علت جدایی چه چیزی بوده و مقصر چه کسی است؟

کیفیت رابطه عاطفی گذشته اش را بررسی کنید؟ با چه افرادی دوست است؟ تفریحاتش چیست؟ نظر دیگران در رابطه با او چیست؟ می تواند یکی از بهترین راه شناخت دیگران کنکاش کردن گذشته آنها و ارتباطشان با دیگران است به شرطی که این کاوش کردن، حرفه ای و غیر مستقیم باشد. طرف مقابل در لاک دفاعی فرو نرود و حقایق را کتمان نکند..

فرد خود شیفته ممکن است جاذبه ظاهری اش خیلی قوی باشد و شما به دنبال این باشید که به وسیله توجیه و بهانه تراشی هایتان خودتان را قانع کنید که وارد رابطه عاطفی بشوید.

محرومیت هیجانی در کودکی یکی از مشکلات عدیده افراد خودشیفته است. از نظر اعتماد به نفس آنها خیلی شکننده هستند و در ظاهر اعتماد به نفس شان بالاست برای اینکه احساسات حل نشده و کمبود محبت کودکی خود را بتوانند حل کنند دست به جبران افراطی می‌زنند یعنی حق خود می‌دانند که انسان خاص و ویژه و بزرگ منشی باشند در داد و ستد عشق و عاشقی فقط گیرنده هستند و توقع انتظار بالایی دارند و شما در هر شرایطی که باشید احساس کمبود می‌کنید شخصیت فرد خودشیفته در کودکی بسیار آسیب های ا حساسی دیده است و به همین دلیل حق خود می‌دانند که برای رفع نیازشان در بزرگسالی پرتوقع عمل کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آیا شریک عاطفی‌تان برای شما فردی مناسب است؟

افراد خودشیفته معمولاً در روابط شان بسیار ناراضی هستند چراکه نیازهایشان حتی اگر در حد معمولی هم رفع بشود برای آنها خیلی کم است و دائم از اینکه دیگران درکشان نمی‌کنند گله و شکایت دارند از آنجایی که این گونه افراد احساس نقص و بی ارزشی دارند و اعتماد به نفسشان پایین هست اجازه نمی‌دهند که دیگران با آنها رابطه عمیق احساسی و صمیمیت بر قرار کنند.

افراد خودشیفته دچار دوسوگرایی می شوند از یک طرف به دلیل محرومیت هیجانی کودکی شان دوست دارند وارد رابطه عاطفی بشوند و از طرف دیگر احساس نقص و اعتماد به نفس پایین شان اجازه صمیمی بودن با دیگران را نمی‌دهند. آنها احساس می‌کنند و اگر در رابطه عاطفی شان طرف مقابلشان متوجه شکننده ای و عیبها و نقصهای ایشان بشود باختند و ممکن است مردود شوند اغلب افراد خودشیفته به دلیل این ناکارآمد هستند.

و در روابط عاطفی شان احساس تنهایی عمیقی را تجربه می کنند چون جنس رابطه عاطفی شان خیلی سطحی و شکننده هست به همین دلیل هر چقدر سن آنها بالا می رود این احساس تنهایی و تلاش برای جبران افراطی آنها با شکست مواجه می شود برای جبران افراطی دست به خودخواهی می زنند و همین شکست های پی در پی باعث افسردگی و اضطراب شان و بیماری های روان تنی می‌شوند آنها همیشه انتقاد می‌کنند و برای رسیدن به آرامش از دیگران سودجویی می کنند و فقط به فکر منافع شخصی خودشان هستند.

در چه موقعیت هایی با افراد خودشیفته آشنا می شوید؟

اگر در ارتباط عاطفی شان دچار مشکل شدند هرگز نمی توانند با شما همدلی کنند و حاضر نیستند درکتان کنند. با خواندن مطلب فوق در رابطه با شخصیت خودشیفته، شما به چه نتایجی رسیده اید؟ آیا میدانستید یکی از معیارهای مهم رابطه عاطفی موفق درک شدن متقابل هست؟ شما در این ارتباط هرگز درک نمی شوید؟ بلکه مورد سرزنش و انتقاد همیشگی هم قرار می گیرید و ارتباط عاطفی با خودشیفته باید مثل یک برده بود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهای مهم از حال بد به حال خوب در حل کردن مشکلات روابط عاطفی(قسمت2)

آیا شما می توانید بعد یک فرد خودشیفته باشید و مدام از شما سوء استفاده جنسی روانی مالی کند شما هرگز با فرد خودشیفته امنیت روانی ندارید و پر از عقده می شویم اگر که شما سطح اعتماد به نفستان بالا باشد در رابطه عاطفی به دنبال فرد خودشیفته، شکننده می شوید. چرا که هر چقدر هم تلاش کنید به آرامش نمی رسید، شادی و خوشحالی یکی از معیارهای همه ما در ارتباط عاطفی هست و ارتباط با شخصیت خودشیفته هرگز خبری از شادی خوشحالی نیست چون بارها شما را شکسته و از درون خرد کرده است.

پیشرفت کردن در ارتباط عاطفی بیانگر اکتیو بودن رابطه عاطفی است، شما هیچگونه پیشرفتی با این شخصیت خودشیفته نخواهید داشت. مثلث عشق استرنبرگ صمیمیت، رابطه جنسی، و تعهد سه ضلع مهم مثلث عشق است. در رابطه عاطفی با فرد خودشیفته فقط رابطه جنسی وجود دارد، حسرت تعهد و صمیمیت و مسئولیت پذیری را باید به دل داشته باشید.

راهکار اساسی این است که وارد ارتباط با شخصیت خودشیفته نشوید. هر چقدر ظاهری جذاب و دوست داشتنی باشد و خوش سر زبان باشد هر چقدر که انرژی صرف ارتباط با فرد خودشیفته کنید شما بازنده هستید.

چون فرصت های عاشقی با افراد سالم از لحاظ شخصیتی را از خودتان سلب می کنید و انرژی روحی و روانیتان هدر می رود برای اینکه ابهامات فکریتان از بین برود بیشتر به خودتان فرصت بدهید شتابزده و هیجانی عمل نکنید منطقی باشید احتمال خودشیفتگی را بررسی کنید خود را مقصر ندانید خود را سرزنش نکنید که احساس های خودکم بینی، نقص و شرم را تجربه کنید.

گذشته فرد خودشیفته را مورد بررسی قرار دهید. خلاصه مطلب اینکه سطح علمی و آگاهی تان را بالا ببرید مطالعه کنید و مانند یک متخصص، شخصیت خودشیفته را جراحی کنید متوجه میشوید چیزی به نام عشق برای ارائه دادن به شما ندارد از درون پوچ است و مثل طبل تو خالی ست و هیچ گونه تکیه نمی‌شود به روی این شخصیت شکننده و پوسیده شده را داشت اصلاً تکیه‌گاه خوبی نخواهد بود.

یک تفکر منطقی و پذیرفتن مسئولیت جدایی و بررسی خسارت هایی که الان در ارتباط عاطفی تان با شخص خودشیفته خورده‌اید می‌تواند به شما خیلی کمک کند.

‫1 نظر ارسال شده در “نحوه برخورد با پارتنر خودشیفته خودشیفتگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *